Krok po kroku. Co warte są niemieckie przeprosiny i obietnice

Aktualizacja: 2011-02-15 11:13 am

W wydaniu internetowym “Die Welt” przy okazji opisu filmu “Die Kinder von Paris” (Paryskie dzieci) ponownie pojawiło się wczoraj fałszywe sformułowanie “polski obóz zagłady” (tym razem chodzi o niemiecki obóz zagłady Auschwitz). Nie tak dawno niemiecki dziennik “Die Welt”, którego wydawcą jest Axel Springer Aktiengesellschaft, przepraszał Polaków za użycie w jednym ze swych artykułów fałszywego i obraźliwego dla Polski określenia “polski obóz koncentracyjny”. Wczoraj mogliśmy się przekonać, jak poważnie należy traktować przeprosiny samego szefa gazety.

Opisując francuski film “Paryskie dzieci” (niemiecka premiera 10 lutego) w reżyserii i według scenariusza Rose Bosch, który pokazuje łapankę i aresztowanie Żydów w Paryżu w 1942 roku przez kolaborujący z Niemcami rząd Vichy, niemiecka gazeta “Die Welt” w internetowym wydaniu, pisząc o losach Żydów pokazanych w filmie, informuje swoich czytelników, że trafiali oni do “polskich obozów zagłady”. Czytamy w niemieckim dzienniku, że rząd Vichy wyłapał we francuskiej stolicy ponad 13 tys. Żydów i najpierw zamknął ich w obozie przejściowym, aby później wywieźć do “polskiego obozu zagłady”.
W tym miejscu warto przypomnieć słowa redaktora naczelnego niemieckiej gazety Thomasa Schmida (jest nim do dzisiaj), które zostały wydrukowane w “Die Welt” po tym, jak dziennik opublikował obraźliwe dla Polski i wszystkich Polaków sformułowanie o “polskim obozie koncentracyjnym”. Schmid w listopadzie 2008 roku napisał: “Z głębokim żalem przepraszam za to zdanie, które jest fałszywe oraz insynuuje, jakoby KZ Majdanek był obozem koncentracyjnym stworzonym przez Polskę. Zdanie to nie powinno było znaleźć się w gazecie. Zarówno ja, jak i redakcja jesteśmy świadomi, że obóz koncentracyjny Majdanek nie był polskim, lecz niemieckim obozem koncentracyjnym”. Wtedy (w listopadzie 2008 roku) to “Nasz Dziennik” jako pierwszy podał tę informację do publicznej wiadomości i także interweniował w redakcji niemieckiej gazety. Otrzymaliśmy wówczas wyjaśnienia od zastępcy redaktora naczelnego “Welt Online” Olivera Michalsky´ego, który przesłał nam także przeprosiny za użyte sformułowanie: “polski obóz koncentracyjny”. “Macie Państwo rację, użyte przez nas sformułowanie jest błędne i nie do zaakceptowania (…). Prosimy o wybaczenie nam tego błędu i we wszystkich formach przepraszamy” – napisał nam wtedy w wyjaśnieniu Michalsky. Nie tylko “Die Welt” obraża Polaków, stosując wobec nich fałszywe nazewnictwo. Przy okazji recenzji tego samego filmu o “polskich obozach zagłady” napisali wczoraj na swoich stronach internetowych m.in. dziennik “Berliner Morgenpost”, a także radio WDR oraz portale www.echo-online.de i www.kinofenster.de.
W końcu zeszłego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wydawca “Die Welt” (wtedy dotyczyło to sprawy z 2008 roku) może zostać pozwany przez polski sąd za użycie sformułowania “polski obóz koncentracyjny”. Sąd apelacyjny stwierdził, że prawo unijne zezwala, aby osoba poszkodowana przez artykuł opublikowany na terenie kilku krajów członkowskich domagała się zadośćuczynienia zarówno przed sądem na terenie państwa, gdzie mieści się siedziba wydawcy publikacji, jak też przed sądem każdego innego państwa członkowskiego. Ten wyrok jest bez precedensu i już najwyższy czas, aby wprowadzić go w życie.

Waldemar Maszewski, Hamburg

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32599 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]