Parafia wygrała w sądzie odszkodowanie za ukradzione przez stalinowski reżim PRL grunty

Aktualizacja: 2011-01-26 11:30 am

Poznań. Sąd Okręgowy przyznał 75 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa dla poznańskiej parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za grunty (ponad 15 ha) przejęte w latach 50. Na części z nich utworzono sztuczne jezioro Malta, wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Sąd nakazał też miastu zwrot działek niezabudowanych, kiedyś należących do parafii. Ich wyceny dokonał biegły, który wyliczył wartość odebranych parafii terenów na prawie 100 milionów złotych.

Sprawa była rozpatrywana przez Komisję Majątkową, ale nie zdołano wówczas uzgodnić orzeczenia, więc parafia wybrała drogę sądową. Wyrok nie jest prawomocny, a przedstawiciel miasta już zapowiedział apelację.

W tej sprawie warto zwrócić uwagę na dwa fakty. Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu nie jest żadnym beneficjum dla parafii, ale zadośćuczynieniem za bezprawne wywłaszczenia. Jego wysokość nie była ustalana przez stronę kościelną, ale przez niezależnego biegłego.

Wielokrotnie na łamach GN pisaliśmy, że polubowna procedura rozpatrywania wniosków podmiotów kościelnych przed Komisją Majątkową była dla Skarbu Państwa korzystna, gdyż najczęściej przyznawano odszkodowania znacznie mniejsze, aniżeli wynosiły początkowe roszczenia.

Praca komisji była więc przejawem umiaru, a nie pazerności strony kościelnej, jak przez ostatnie miesiące przekonywała nas większość mediów. Wyrok z Poznania zachęci zapewne inne podmioty kościelne, których spraw komisja nie rozstrzygnęła, aby poszły do sądów, ponieważ w wielu przypadkach mogą liczyć na korzystny dla siebie wyrok.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: GoscNiedzielny -- [Org. tytuł: « Parafia wygrała w sądzie»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31319 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]