Wrocław: Polskie zakłady lotnicze PZL Wrocław sprzedane Amerykanom

Aktualizacja: 2010-12-31 11:59 am

O zakupie w czwartek poinformowała rzecznik ARP Roma Sarzyńska. Tego dnia ARP i HS podpisały ostateczną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w PZL Wrocław – podała rzecznik.

Spółka zmieni nazwę na HS Wrocław. Amerykańska firma chce przez najbliższe 5 lat podwoić obecną sprzedaż produktów PZL Wrocław i zainwestuje co najmniej 65 mln zł.
Nie podano kwoty transakcji. Żeby kupić wrocławską spółkę Amerykanie spłacili też wierzycieli firmy PZL-Hydral. Wierzytelności były zabezpieczone majątkiem PZL Wrocław.

PZL Wrocław zajmuje się produkcją układów paliwowo-regulacyjnych do silników lotniczych oraz układów, wyrobów i detali hydraulicznych sterowania i kontroli lotu do samolotów i śmigłowców. Zatrudnia 500 osób.

Według prezesa ARP Wojciecha Dąbrowskiego, pozyskanie inwestora branżowego o takim potencjale i pozycji, jak HS “jest dla wrocławskich zakładów gwarancją zwiększenia i unowocześnienia produkcji oraz znalezienia nowych rynków zbytu”. Jego zdaniem wrocławskie zakłady staną się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw branży lotniczej w naszym regionie.

Nowa spółka uzupełni ofertę polskich zakładów lotniczych powiązanych z HS. W Polsce Hamilton Sundstrand zatrudnia ok. 7 tys. osób. Jest m.in. właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, WSK PZL-Rzeszów oraz Pratt&Withney w Kaliszu. Firma specjalizuje się w produkcji lotniczej i na potrzeby astronautyki. Ma zakłady w 20 krajach. Roczne przychody firmy przekroczyły w 2009 r. 5,6 mld dol. HS jest częścią notowanej na nowojorskiej giełdzie grupy United Technologies Corporation – światowego lidera w branży lotniczej i budowlanej.

Wiceprezes Hamilton Sundstrand ds. operacyjnych Mike Dumais uważa, że przejęcie PZL Wrocław dopełnia możliwości firmy i daje dobrą pozycję do rozwoju w regionie. “Wrocław oferuje wykwalifikowanych, dynamicznych i zmotywowanych pracowników, a sam PZL ma wybitne doświadczenie w projektowaniu i produkcji na potrzeby przemysłu lotniczego i kosmonautycznego” – podkreślił wiceprezes HS.

Spółka PZL Wrocław powstała w 2004 r. Wydzielono i skoncentrowano w niej podstawowej działalności i majątek produkcyjny PZL-Hydral. ARP i HS w 2009 r. rozpoczęły negocjacje w sprawie prywatyzacji. 7 września 2010 r. podpisano umowę przedwstępną.

tk

KOMENTARZ BIBUŁY : Dopowiemy tylko, że firma Hamilton Sundstrand jest jedną z największych na świecie tzw. globalnych korporacji, zajmujących się produkcją i technologicznym wyposażeniem szeroko pojętego rynku awiacji, głównie w segmencie militarnym, w tym agencji przestrzeni kosmicznej NASA. Kluczowe wyroby firmy znajdują się niemal w każdym najbardziej zaawansowanym statku powietrznym na świecie, od Airbusa A380 (gdzie zamontowanych jest 13 głównych systemów tego samolotu pochodzących z firmy Hamilton Sundstrand), przez Boeinga 787 Dreamliner, Embraera 170/190, aż po wojskowe myśliwce F-35. Główna siedziba firmy mieści się w stanie Connecticut. Roczny obrót sięga 4 miliardów dolarów.

Oddając kolejny polski zakład – tym razem lotniczy – rząd sprawujący władzę w Polsce (bowiem nie jest “rząd polski”), pozbawia Polskę i Polaków realnego wpływu na rozwój Kraju, na obronność Polski, na dobro i bezpieczeństwo Polaków. No, ale dzieje się to za przyzwoleniem tychże Polaków, których większość uległa (mówmy otwarcie) zidioceniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Polskie Radio -- [Org. tytuł: « Wrocław: Amerykanie kupili firmę lotniczą Agencja Rozwoju Przemysłu (APR) sprzedała PZL Wrocław amerykańskiej firmie Hamilton Sundstrand (HS).»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29872 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]