USA: szpital dokonujący aborcji stracił prawo do nazwy „katolicki”

Aktualizacja: 2010-12-22 3:05 pm

Szpitala św. Józefa w amerykańskim mieście Phoenix w stanie Arizona nie można odtąd uważać za katolicki. Nie będzie on już mógł używać tej nazwy, która przysługiwała mu od 115 lat. Odnośny dekret ogłosił wczoraj 21 grudnia tamtejszy biskup Thomas Olmsted. Aborcji w katolickim szpitalu św. Józefa w Phoenix dokonano w listopadzie 2009 r., ale ujawniono to dopiero w maju. Kobieta jej poddana była w ciąży od 11 tygodni. Cierpiała na nadciśnienie. Decyzję o przerwaniu ciąży lekarze podjęli za zgodą komitetu etycznego szpitala.

Zaraz po ujawnieniu faktu miejscowy biskup podjął rozmowy z dyrekcją szpitala, która jednak broniła uparcie swej niezgodnej z etyką katolicką decyzji. Po dziś dzień twierdzi ona, że głównym celem nie było zabicie dziecka, ale ratowanie zdrowia i życia matki. Równocześnie w ostatnich tygodniach wyszło na jaw, że szpital już od półtora roku zaangażował się we współpracę z programem obejmującym szerzenie antykoncepcji, a nawet sterylizacji i aborcji motywowanej zdrowiem fizycznym czy psychicznym, gwałtem lub kazirodztwem. Dyrekcja, która ukrywała to przed biskupem, obecnie obiecała mu wprawdzie, że jeszcze sprawę rozważy, ale podpisana przez nią umowa o współpracy ważna jest do końca 2013 r. W tej sytuacji bp Olmsted wydał dekret pozbawiający szpital prawa do nazwy „katolicki”. W wyjaśniającym oświadczeniu zwrócił uwagę, że zamiast leczyć chorą kobietę zdecydowano się rozmyślnie przerwać życie jej zdrowego dziecka. Ponadto hierarcha powiadomił, że zakonnica stojąca na czele komitetu etycznego szpitala przez aprobatę tego czynu popadła automatycznie w ekskomunikę.

W szpitalnej kaplicy w Phoenix nie będzie można odtąd odprawiać Mszy ani przechowywać Najświętszego Sakramentu. „Katolikom wolno korzystać z leczenia w szpitalu św. Józefa i pracować w nim, ale nie mogę im zagwarantować, że udzielana tam opieka zdrowotna jest w pełni zgodna z nauczaniem Kościoła” – oświadczył bp Olmsted. W USA nie jest to pierwszy przypadek odebrania placówce służby zdrowia miana „katolickiej”. W lutym podobną decyzję, również z powodu niestosowania się do etyki katolickiej, podjął bp Robert Vasa, ordynariusz diecezji Baker w stanie Oregon, co do szpitala w Bend. Nie odprawia się w nim już Mszy, choć nadal nazywa się on szpitalem św. Karola i budynek zwieńczony jest krzyżem.

ak/ cns, ap, afp

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29615 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]