Ciepło, zimno… – Stanisław Michalkiewicz

Aktualizacja: 2010-12-2 6:28 pm

Melchior Wańkowicz w jednej ze swoich książek opowiada, jak to wracający z miasta do domu chłop, zabrał się po drodze za zjadanie kupionego na jarmarku mydła. Kiedy już się cały zapienił, ale gryźć nie przestawał, zobaczył go miejscowy karczmarz i zdumiony zawołał: Hryćku, toż to przecie miło! Na co chłop – Cicho Szlomka! Miło, niemiło, a kupił – tak zjesz! Tak samo myślą organizatorzy i uczestnicy zwołanej do Meksyku konferencji poświęconej walce z globalnym ociepleniem. Wprawdzie na półkuli północnej zima uderzyła w tym roku wcześniej i ostrzej niż kiedyś, ale co to ma za znaczenie w sytuacji, gdy pieniądze na konferencję, podczas której można i dobrze wypić i smacznie zakąsić, trzeba przed upływem roku budżetowego koniecznie wydać? Co to ma za znaczenie w sytuacji, gdy referaty zostały już dawno napisane i opłacone? Co to ma za znaczenie w sytuacji, gdy w Meksyku nikt, nawet delegacja z Polski, nie poczuje chłodu? Gdyby tak konferencje poświęcone walce z globalnym ociepleniem odbywały się w środku zimy w jakimś igloo, specjalnie w tym celu zbudowanym na Aleutach, to kontrast między referatami a temperaturą na sali byłby znacznie większy, co sprzyjałoby wyciąganiu bardziej obiektywnych wniosków. Ale co to ma za znaczenie w sytuacji, gdy chodzi o przedłużenie handlu limitami dwutlenku węgla, który nie tylko przypomina, ale wręcz JEST wypłukiwaniem złota z powietrza?

Stanisław Michalkiewicz

Komentarz   „Dziennik Polski” (Kraków)   1 grudnia 2010

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28937 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]