Baltimore: obrady episkopatu USA

Aktualizacja: 2010-11-16 9:14 pm

Amerykańscy biskupi mieli rację, kiedy przestrzegali przed prezydencką reformą służby zdrowia. Po paru miesiącach okazało się, że wbrew obietnicom Baracka Obamy i gorączkowym zapewnieniom niektórych nurtów katolickiej społeczności, aborcja będzie jednak opłacana z funduszy federalnych. Przypomniał o tym wczoraj na otwarcie obrad episkopatu jego przewodniczący. Kard. Francis George obszernie odniósł się do tej sprawy, bo spór wokół reformy wprowadził głębokie podziały wśród katolików. Pokazał, że liczni politycy instrumentalnie traktują Kościół. Również w samej wspólnocie katolickiej jest wielu takich, którzy chcieliby przekształcać Kościół według własnych wizji i dyskredytują głos episkopatu w kwestiach publicznych. Kard. George przypomniał, że biskupi, choć nie przemawiają bynajmniej w imieniu wszystkich katolików, mają za zadanie przypominać apostolskie nauczanie, również w kwestiach moralnych. W sposób szczególny dotyczy to aborcji, która, jak zaznaczył, odebrała życie 50 mln amerykańskich dzieci.

Przewodniczący episkopatu podjął również temat zagłady irackich chrześcijan. Cytując list amerykańskiej dominikanki pracującej w Iraku, szczegółowo opisał zamach w syrokatolickim kościele w Bagdadzie. Przywołał tu postać trzyletniego Adama, który najpierw był świadkiem śmierci swych rodziców, a potem przez dwie godziny chodził po kościele za terrorystami, krzycząc „dosyć”. W końcu sam został przez nich zamordowany. „Jako biskupi, jako Amerykanie nie możemy odwracać się od tej sceny, nie możemy pozwolić, by świat jej nie zauważył” – zaznaczył kard. George.

Na trwających w Baltimore obradach episkopatu podejmowanych jest szereg kwestii. Ordynariusz polowy zaapelował do biskupów o wyznaczanie większej liczby kapłanów do posługi wśród katolickich żołnierzy, którzy stanowią 1/4 amerykańskiej armii. Abp Timothy Broglio podkreślił, że kiedy w jednostkach brakuje księży, żołnierze z konieczności szukają pomocy u pastorów protestanckich. „Chcę jedynie, aby żołnierze, którzy powrócą do waszych diecezji, nadal byli katolikami” – podkreślił amerykański ordynariusz polowy.

Z kolei bp Ronald Herzog z Komisji Episkopatu ds. Mediów, zaapelował o większą obecność Kościoła w internetowych mediach społecznościowych. W jego przekonaniu znaczą one przełom podobny do tego, który wprowadził Gutenberg. 500 lat temu opieszałość Kościoła w korzystaniu z nowych technologii piśmiennictwa doprowadziła do reformacji. Aby uniknąć podobnych konsekwencji, Kościół musi dziś potraktować portale społecznościowe jako nowe pole duszpasterstwa – zaznaczył bp Herzog.

Na trwającej do czwartku sesji episkopatu przedstawiono też raport na temat pomocy Kościoła dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Biskupi podkreślili wyjątkową hojność amerykańskich katolików. Zapewniono też, że w dziele odbudowy infrastruktury kościelnej na Haiti amerykański Kościół będzie dbał o zapewnienie należytej jakości budynków, aby podobna tragedia już nigdy więcej się nie powtórzyła – zaznaczył abp Thomas Wenski z komisji episkopatu ds. Ameryki Łacińskiej.

Warto dodać, że obradujący w Baltimore episkopat USA wybrał nowego przewodniczącego. Po burzliwej debacie został nim niespodziewanie metropolita Nowego Jorku, 60-letni abp Timothy Dolan.

kb/ rv

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28518 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]