Izrael nie musi zdradzać, czy ma bombę

Aktualizacja: 2010-09-24 1:42 pm
Nie będzie wezwania Izraela, by dołączył do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – kraje członkowskie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odrzuciły niewielką większością głosów zaproponowaną przez państwa arabskie rezolucję.

W rezolucji apelowano także o potępienie Izraela za to, że uniemożliwia inspekcję swych działań w dziedzinie nuklearnej. Projekt odrzuciło 51 państw, poparło go natomiast 46. 23 wstrzymały się od głosu.

USA i Izrael zgodnie przeciw

USA apelowały o nieprzyjmowanie tej niewiążącej rezolucji, podkreślając, że może ona zagrozić bliskowschodnim rozmowom pokojowym i zniweczyć szersze wysiłki mające doprowadzić do utworzenia w przyszłości na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od atomu. Izraelski przedstawiciel przy MAEA Ehud Azulaj natomiast ostrzegł podczas debaty, że przyjęcie rezolucji byłoby “śmiertelnym ciosem w jakiekolwiek nadzieje na przyszłą współpracę na rzecz poprawy regionalnego bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”.
W 2009 r. państwom arabskim udało się doprowadzić do przyjęcia niewielką większością głosów pierwszej niewiążącej rezolucji wzywającej Izrael do podpisania NPT. Na początku września szef MAEA zwrócił się do Izraela o rozważenie przystąpienia do NPT i umożliwienie dokonywania przez MAEA inspekcji w jego wszystkich obiektach nuklearnych.

Izraelski program atomowy wciąż tajemnicą

Pozostając poza NPT, Izrael utrzymuje w tajemnicy swój program nuklearny, którego rezultatem jest – jak się powszechnie przypuszcza – jedyny arsenał jądrowy w tamtym regionie, postrzegany jako zagrożenie przez kraje sąsiednie. Izrael nigdy nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że ma broń nuklearną.

Układ NPT, który wszedł w życie w 1970 r., został podpisany przez 189 państw. Oprócz Izraela nie podpisały go także Indie i Pakistan.

kaw/mtom

Za: tvn24
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26775 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]