Szaleństwo cen podręczników, polska drożyzna

Aktualizacja: 2010-09-16 2:50 pm

Tylko same podręczniki do pierwszej klasy gimnazjum i drugiej klasy szkoły podstawowej kosztują w tym roku odpowiednio ponad 400 zł i ponad 200 zł. Stare nie wchodzą w grę, ponieważ muszą być zgodne z nowym programem nauczania. Wybierając się do księgarni, trzeba dokładnie sprawdzać nie tylko autora i rok wydania, ale i symbol dopuszczenia do nauki każdego podręcznika, który bierzemy do ręki, ponieważ możemy kupić podręcznik z inną numeracją stron i dziecko będzie miało w szkole kłopot. Bywa tak, że podręczniki pochodzące z tego samego wydawnictwa, o tej samej treści – jeden wydany w ubiegłym roku, drugi w tym, różnią się czcionką albo jakimiś obrazkami, co powoduje zmianę numeracji stron i utrudni uczniowi pracę na lekcjach. Co na to minister edukacji Katarzyna Hall? Ano nic. Policzono, że na wyprawkę szkolną, co trzeci rodzic wyda 800–1000 zł, jakbyśmy byli milionerami! Drogie są tornistry, piórniki, zeszyty w twardych okładkach z odpowiednimi napisami i rysunkami, na dodatek dzieciaki chcą, żeby im kupować „to, co modne”, a co „modne” to droższe. Jeszcze trzeba kupić szkolne ubrania, dresy i strój sportowy na lekcje wychowania fizycznego, obuwie. Drożeje nawet uczniowskie drugie śniadanie, ponieważ ceny pieczywa idą w górę, z tego powodu – tłumaczą w resorcie rolnictwa, ponieważ na całym świecie drożeje zboże i nie wiadomo, na jakim poziomie ta zbożowa drożyzna się zatrzyma. Przy okazji: na utrzymanie mieszkania przeciętna rodzina w Polsce musi dzisiaj wydać 15,8 proc. domowego budżetu, taniej jest m.in. w Finlandii, Hiszpanii czy na Cyprze (drożej na Słowacji). Ogrzewanie i energia pochłaniają 9 proc. domowych budżetów, w relacji do wysokości polskich dochodów, czterokrotnie mniej za prąd i ciepło płacą nie tylko Włosi, Hiszpanie czy Grecy, ale także Anglicy i Finowie. Relatywnie w Unii to w Polsce płacimy najdrożej za wodę i wywóz śmieci.

Bruksela przypomina: koniec ulg na VAT i akcyzę


Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrośnie ze stawki zerowej do 5 proc., gdyż wygasła zgoda Brukseli na stosowanie ulgi – poinformowało Ministerstwo Finansów. Rzeczniczka prasowa resortu – Magdalena Kobos przypomniała to, o czym wcześniej przypomniała resortowi Bruksela, że od przyszłego roku kończą się też inne tzw. derogacje (zobowiązania w kontekście prawa wspólnotowego) na stosowanie niższych podatków pośrednich. Zerowy VAT powinien przestać obowiązywać na książki i czasopisma specjalistyczne już w 2007 r., ale jakoś udało się wyprosić ulgę jeszcze na trzy lata. Przedłużenie nie wchodzi w grę. Według Kobos, obniżona stawka VAT wynosząca teraz 7 proc., a od początku 2010 r. – 8 proc. może być utrzymana zgodnie z unijnymi przepisami w stosunku do społecznego budownictwa mieszkaniowego, tj. mieszkań o powierzchni nie przekraczającej 150 m kw. i domów do 300 m kw., natomiast każdy metr wybudowany ponad podane limity obciążony będzie stawką 23 proc. VAT-u. VAT na takie usługi, jak naprawa rowerów czy butów w wysokości 7 proc., wzrośnie (to nie unijny wymóg, ale zgodnie z zapowiedziami premiera Tuska o podwyżce VAT–u od przyszłego roku) do 8 proc. Korzystamy z unijnego zezwolenia na 7 proc. VAT na usługi budowlane, remontowe, przy przebudowach domów i podatek nie powinien zostać zmieniony za cztery miesiące, ponieważ wymienione usługi będą mogły być traktowane jako pracochłonne, wykonywane lokalnie, a więc ich świadczenie nie zakłóci konkurencji na wspólnym, unijnym rynku, (bo o to chodzi). Polska korzysta także z kilku derogacji dotyczących podatku akcyzowego, które nie kończą się 31 grudnia 2010 r. – dotyczą przepisów przejściowych opodatkowania paliw i papierosów. W przypadku oleju napędowego, węgla i koksu derogacja ustępuje 1 stycznia 2012 r., gazu ziemnego na cele opałowe – 31 października 2013 r., papierosów – 31 grudnia 2017 r. Unijne opodatkowanie papierosów akcyzą od tego czasu wynosić będzie co najmniej 60 proc. średniej ceny detalicznej ceny.

Wiesława Mazur

Artykuł ukazał się w “Naszej Polsce” Nr 36 (775) z 7 września 2010 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Nasza Polska -- [Org. tytuł: « "NP" nr 36 Mazur: "Szaleństwo cen podręczników, polska drożyzna"»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26721 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]