Ukraina: Partia “Swoboda”, neonazistowska spadkobierczyni ludobójców z UPA, bliska zwycięstwa w wyborach

Aktualizacja: 2010-08-20 11:55 am

Politycy ukraińscy aktywnie przygotowują się do wyborów do władz lokalnych w kraju, które mają się odbyć 31 października 2010 roku. Badania opinii społecznej zapowiadają w skali krajowej zwycięstwo rządzącej Partii Regionów Ukrainy (PRU), zwłaszcza we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy. Inna sytuacja jest na zachodzie kraju, gdzie do władzy rwie się skrajnie nacjonalistyczna organizacja „Swoboda”. Propaganda i gloryfikacja formacji zbrodniczej OUN-UPA sprzyja popularyzacji „Swobody” wodza Oleha Tiahnyboka, który jest pewny, iż zdobędzie niebawem władzę na zachodniej Ukrainie.

Wg. danych Ukraińskiego Centrum Badań Społecznych „Socioinform” na wyborach 31 października do Rady Miejskiej Lwowa wygra neonazistowska „Swoboda” z wynikiem 25,5% głosów lwowian. Drugie miejsc w wyborach zdobędzie Partia „Bat’kiwszczyna” Julii Tymoszenki – 14,3%. Trzecie miejsce do Rady Miejskiej Lwowa zdobędzie – „Nasza Ukraina” Wiktora Juszczenki – 8,9% głosów.
Badanie odbywało się 9 – 14 sierpnia. W badaniu wzięło udział 800 respondentów ze Lwowa. Błąd statystyczny wynosi – 3%.
Wg. informacji służby prasowej organizacji nacjonalstycznej „Swoboda” w wyborach do Rady Miejskiej Tarnopola za nacjonalistów może zagłosować 33,4% mieszkańców miasta. „Swoboda” już rządzi w obwodzie tarnopolskim.

Czyżby zagrożenie faszyzmu na Ukrainie jest rzeczywistością, którą trudno zbagatelizować. Chociaż w Polsce większość polityków i mediów nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa dojścia do władzy na Ukrainie, graniczącej z Polską, neonazistów spod znaku OUN-UPA ale zagrożenie przez to nie staje się mniejsze, bo współcześni banderowcy niczym się nie różnią od tych z II wojny światowej. Po zdobyciu władzy we Lwowie i Tarnopolu „Swoboda” może z czasem zdobyć władzę i w Kijowie. A to może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie u granic z Polską.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: wirtualnapolonia -- [Org. tytuł: « Eugeniusz Tuzow-Lubański: korespondencja z Kijowa - Nacjonalistyczna „Swoboda” liderem…»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25977 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]