Sąd w Sztokholmie zbada czy Wałęsa (TW Bolek) dostał słusznie Nagrodę Nobla

Aktualizacja: 2010-07-28 5:53 pm

Sąd administracyjny w Sztokholmie ma orzec, czy Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest zgodnie z wolą Alfreda Nobla.

Norweski prawnik i działacz na rzecz pokoju Fredrik Heffermehl uważa, że po II wojnie światowej mniej niż połowa laureatów została wybrana zgodnie z testamentem Nobla. Według niego wielu wyróżnionych nie spełniło podstawowych kryteriów, czyli nie działało na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym. Chodzi m.in. o Matkę Teresę z Kalkuty, Lecha Wałęsę, Ala Gore’a czy Baracka Obamę.

We wniosku złożonym do sądu Fredrik Heffermehl w znacznej części oparł swój wywód na przypadku Lecha Wałęsy. Jego zdaniem ten właśnie przykład wyróżnienia pokazuje, że  komitet sam tworzy reguły, zapominając o testamencie Nobla.

Swoje wątpliwości odnośnie przyznawania wyróżnień Heffermehl zawarł w książce “Testament Nobla”.

(ks/źródło: Polskie Radio)

Za: niezalezna.pl -- [Org. tytuł: « SPRAWDZÄ„, CZY WAŁĘSA SŁUSZNIE DOSTAŁ NOBLA»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24891 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]