Giby: Rocznica Obławy Augustowskiej

Aktualizacja: 2010-07-18 9:04 pm

Mieszkańcy Suwalszczyzny oddają hołd ofiarom Obławy Augustowskiej. Główne uroczystości rozpoczęły się w Gibach koło Sejn, przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia sprzed 65 lat.

Pomnik w Gibach/zdj.własne

W lipcu 1945 roku powracające z frontu jednostki Armii Czerwonej i NKWD przy współpracy polskiej bezpieki przeprowadziły obławę w ówczesnych powiatach: augustowskim, suwalskim i w północnej części sokólskiego.

Zatrzymano kilka tysięcy osób podejrzewanych o przynależność do zbrojnego podziemia. 600 z nich zaginęło bez śladu. Rodziny zaginionych do dziś nie wiedzą, gdzie ich bliscy zostali pochowani.

Historyk z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Zwolski twierdzi, że groby są raczej za naszą wschodnią granicą. W tej chwili jedynie dokumenty z niedostępnych dla Polaków archiwów sowieckich mogą pomóc w rozwikłaniu tej zagadki. Zdaniem Zwolskiego jest duża szansa, że jakieś dokumenty się zachowały.

Zaginionych grobów bezskutecznie szukał powstały w 1987 roku Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny.

IAR/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24543 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]