Chomsky: “Izrael – stalinowskim reżimem”

Aktualizacja: 2010-05-17 12:17 pm

Światowej sławy lingwista Noam Chomsky porównał Izrael do “stalinowskiego reżimu”. Naukowiec udzielił wywiadu gazecie “Haaretz” po tym, jak nie został wpuszczony do Izraela od strony Jordanii. Miał wygłosić wykłady na uniwersytecie Bir Zeit w Ramallah na Zachodnim Brzegu i spotkać się z premierem Autonomii Palestyńskiej Salamem Fayyadem.

Noam Chomsky powiedział gazecie, że służby graniczne wiedziały o jego przyjeździe. Oficer – student przez trzy godziny czytał pytania z kartki i konsultował się telefonicznie z ministerstwem spraw wewnętrznych. Pytał między innymi o to, dlaczego wykłada na palestyńskim, a nie izraelskim uniwersytecie i dlaczego nie ma izraelskiego paszportu skoro jest Żydem. Odpowiedzi naukowca kwitował stwierdzeniem “Izraelowi nie podoba się to co mówisz”. Według Chomsky’ego podobne sytuacje, kiedy nie wpuszczano profesora do kraju z powodu tego, gdzie wykłada, zdarzały się podczas stalinowskiego reżimu.

Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Izraela oświadczyła, że profesora nie przepuszczono przez granicę z “wielu powodów”, ale nie podała szczegółów. Poinformowała też, że pobyt cudzoziemców na palestyńskich terytoriach powinien być koordynowany z resortem obrony.

Noam Chomsky jest najwybitniejszym współczesnym lingwistą i zarazem krytykiem Izraela oraz ostatniej wojny w Strefie Gazy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Polskie Radio -- [Org. tytuł: « Chomsky krytykuje Izrael»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21734 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]