Timothy Garton Ash: Kapuściński przekroczył granicę i nie będzie wzorem reporterów na Zachodzie

Aktualizacja: 2010-03-17 11:41 am

Wszyscy się mylimy, ale niech to będą pomyłki uczciwe – apelował Brytyjczyk do londyńskich dziennikarzy. Zdaniem  Asha, jego przyjaciel Ryszard Kapuściński „przekroczył ważną granicę” i nie będzie wzorem reportera dla adeptów tego zawodu.

Przekroczenie granicy między faktem a fikcją – to najpoważniejszy zarzut jaki znany brytyjski historyk i dziennikarz postawił polskiemu dziennikarzowi na spotkaniu w londyńskim klubie dziennikarskim Frontline Club. Włączył się w ten sposób w dyskusję po publikacji książki Artura Domosławskiego  “Kapuściński non-fiction”.

– Czym innym jest sytuacja, w której dziennikarz pracuje pod presją, znajduje się w trudnych warunkach i ma do czynienia z językiem, w którym nie jest biegły, a czym innym sytuacja, kiedy wymyśla cytaty, przestawia kolejność zdarzeń, lub w inny sposób beletryzuje rzeczywistość – tłumaczył Ash.

– Fakty same z siebie są wystarczająco wywrotowe, by trzeba było je zmyślać. To, co ludzie mają do opowiedzenia, to co rzeczywiście się stało, jak tak interesujące, a nawet fascynujące, że ciekawie przekazane bywa fantastyczną historią – podkreślił Brytyjczyk.

Co jego zdaniem jest najbardziej jaskrawym przykładem naruszenia granicy faktu i fikcji przez Kapuścińskiego? Historyk nie jest tu oryginalny i wskazuje na jedną z jego najbardziej znanych książek, „Cesarza”. – Opisując rządy i upadek cesarza Hajle Sellasje Kapuściński wkłada w usta etiopskich dworzan kwiecisty język wzorowany na XVII-wiecznym słownictwie polskiej szlachty – tłumaczy.

Timothy Garton Ash, choć nie ukrywa swoich lewicowych poglądów, miał dużą zasługę w opisaniu i rozpropagowaniu w Wielkiej Brytanii i USA prawdy o sytuacji za Żelazną Kurtyną – był kronikarzem pierwszej “Solidarności”, stanu wojennego i późniejszych wydarzeń w PRL. Odwiedział i opisywał także inne krajei komunistyczne – poza Polską głównie NRD i Czechosłowacją. Do dziś zajmuje się głównie tematyką krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

mm/Wp.pl/Guardian.co.uk

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Timothy Garton Ash grzebie autorytet Kapuścińskiego na Zachodzie?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19465 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]