Amerykanie transportują bomby na wyspę Diego Garcia – Przygotowania do ataku na Iran?

Aktualizacja: 2010-03-16 11:20 am

Setki potężnych amerykańskich bomb typu “niszczyciel bunkrów” są wysyłane z Kalifornii na połozone na Oceanie Indyjskim brytyjskie wyspy Diego Garcia, co może oznaczać przygotowania do ewentualnego ataku na Iran.

Pisze o tym Sunday Herald, szkocki dziennik powiązany z konserwatystami twierdząc przy tym, że może wykazać, że w styczniu rząd USA podpisał umowę dotyczącą transportu 10 kontenerów z amunicją. Według dokumentów przewozowych z marynarki wojennej USA, transport zawiera 387 bomb typu “BLU”, a więc przeznaczonych do kruszenia utwardzonych podziemnych struktur. Chociaż Diego Garcia jest częścią Terytorium Brytyjskiego na Oceanie Indyjskim, jest ona używana przez USA jako baza wojskowa na mocy umowy zawartej z Londynem w 1971 roku. Porozumienie to doprowadziło do przymusowego wysiedlenia ok. 2000 rodzimych mieszkańców na Seszele i Mauritius. Szczegóły kontraktu o którym pisze szkocki dziennik zostały potwierdzone na stronie internetowej, dotyczącej międzynarodowych przetargów organizowanych przez US Navy. Zgodnie z tymi danymi, przedsiębiorstwo morskiego transportu z Florydy “Superior Maritime Services” otrzyma 699 500 dolarów za transport na Diego Garcia tysięcy militarnych towarów. Uwagę tu przykuwają 195 bomby samonaprowadzające się typu BLU-110 i 192 sztuki jeszcze cięższych, ważących ponad tonę BLU-117. Nie ma natomiast w transporcie bomb typu MOP (Massive Ordnance Penetrator), czyli GBU-57 A/B, które według ekspertów jako jedyne z konwencjonalnych ładunków, miałyby szansę przebić irańskie umocnienia. “- Oni przygotowują się do całkowitego zniszczenia Iranu”. powiedział Dan Plesch, dyrektor Centrum Studiów Międzynarodowych i Dyplomacji na Uniwersytecie w Londynie i współautor najnowszych badań poświęconych przygotowaniom USA do ataku na Iran. “- Bombowce USA są dziś gotowe do zniszczenia 10 000 celów w Iranie w przeciągu kilku godzin” – dodaje.

Przygotowania są czynione przez armię, ale ostateczną decyzję musi podjąć prezydent Obama. Dan Plesh zastanawia się czy nie podejmie takiej, by nie pozostawiać tego w rękach Izraela.
Z kolei według Iana Davisa, dyrektora nowego, niezależnego think tanku “NATO Watch”, przemieszczenie uzbrojenia na Diego Garcia jest poważnym problemme. “- Chcemy wezwać Amerykanów do wyjaśnienia ich zamiarów względem tych bomb, a także nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych w celu wyjaśnienia jaki jest stosunek Wielkiej Brytanii do ewentualnego wykorzystania wyspy w ataku na Iran”. Brytyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało w przeszłości, że rząd USA będzie potrezbował każdorazowo pozwolenia na korzystanie z Diego Garcia do celów ofensywnych. Tak już zresztą ta wyspa była wykorzystywana podczas dwóch wojen w Zatoce w latach 1991 i 2003. Poproszony przez redakcję Sunday Herald o komentarz w tej sprawi, amerykański Departament Obrony zachował milczenie.

za Suday Herald | konserwa

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: KonserVat -- [Org. tytuł: « Transport bomb na Diego Garcia»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19441 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]