Pracowała w IPN, a wcześniej dla SB

Aktualizacja: 2010-03-2 10:57 am

Pracownica kadr w centrali Instytutu Pamięci Narodowej Irena G., nie przyznała się w oświadczeniu lustracyjnym, że była kontaktem operacyjnym SB. IPN skierował w jej sprawie wniosek do sądu.

– W archiwach Instytutu zachowała się teczka kontaktu operacyjnego o pseudonimie Iwona, która dotyczy Ireny G. – mówi „Rzeczpospolitej” naczelnik Biura Lustracyjnego prokurator Jarosław Skrok.

Kontakt operacyjny (KO) to kategoria oznaczająca współpracę z SB na zasadach mniej formalnych, niż w przypadku tajnego współpracownika (TW).

Z teczki KO „Iwona” wynika, że od kwietnia 1987 do grudnia 1989 r. była ona współpracownikiem Wydziału X Biura „B” MSW. Biuro to było jedną z najbardziej rozbudowanych struktur SB. Zajmowało się tzw. obserwacją, czyli śledzeniem podejrzanych i zbieraniem o nich informacji np. od sąsiadów. KO „Iwona” pracowała wówczas w Urzędzie Dzielnicy Warszawa Praga-Północ.

Za kłamstwo lustracyjne, czyli podanie w oświadczeniu nieprawdy o swoich kontaktach z SB, grozi jej utrata prawa kandydowania do parlamentu oraz zakaz sprawowania funkcji publicznych od trzech do dziesięciu lat. Ireną G. nie pracuje już w Instytucie Pamięci Narodowej.

MaRo/Rp.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18923 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]