Niemiecki językiem urzędowym w UE?

Aktualizacja: 2010-03-1 12:11 am

Niemieccy eurodeputowani wnioskują o wprowadzenie języka niemieckiego obok angielskiego i francuskiego jako trzeciego języka urzędowego UE, pisze “Die Welt”.

Europosłowie z Niemiec zgodnie uważają, że ich ojczysty język odgrywał dotychczas podrzędną rolę w działaniach Unii Europejskiej. Za nadaniem mu rangi języka urzędowego w Służbie zewnętrznej Unii Europejskiej głosowała większość niemieckich eurodeputowanych. Wniosek o wprowadzenie języka niemieckiego do służby zewnętrznej wspólnoty został już skierowany do Wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa lady Catherine Ashton.

Wśród polityków optujących za nadaniem językowi niemieckiemu specjalnego statusu znajdują się zarówno posłowie z Niemiec, jak i Austrii. „Byłoby jak najbardziej wskazane, żeby najbardziej rozprzestrzeniony język Unii Europejskiej mógł być używany również oficjalnie”, powiedział polityk CDU Elmar Brok.

JD, źródło: „Die Welt”, za: wprost.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18878 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]