“Zana i Max”, czyli unijny socrealizm

Aktualizacja: 2010-02-24 12:44 pm

Na komiks “Hidden Disaster”, przedstawiający przygody dwóch fikcyjnych urzędników Komisji Europejskiej wydano niemal milion złotych (200 tys. funtów), wydając go w 311 tys. egzemplarzy, które unijni propagandziści rozsyłają do szkół i domów.

Urzędników z Brukseli przedstawia się zazwyczaj w mediach jako śmiesznych biurokratów, debatujących nad promieniem zakrzywienia ogórka, ilością światła jaką powinna emitować żarówka, czy też zastanawiających się, czym jest ślimak, rybą, gadem czy mięczakiem. Nic dziwnego, że eurokraci postanowili się odkuć i przedstawić siebie samych, w roli superbohaterów, konkurujących z Batmanem czy Kapitanem America. Wydali zatem komiks w twardej lśniącej oprawie, w 5 językach i rozsyłają po całym kontynencie.
Bohaterami są Zana i Max z Europejskiego Departamentu Pomocy Humanitarnej (ECHO), którzy walczą o środki finansowe na odbudowę zniszczonego trzęsieniem ziemii, fikcyjnego miasta Borduvia.
Dziennik “The Daily Telegraph” kpi z komiksu, cytując dialogi w rodzaju: “- Szybko, musimy poinformować panią Komisarz! Jutro ma briefing o trzęsieniu ziemi w Parlamencie Europejskim”.
Zana to twarda urzędniczka w kamizelce safari z logiem UE, pochylająca się nad ludzką tragedią w miejscach takich jak Borduvia – dodaje gazeta. Jej triumf pieczętują słowa jednego z anonimowych urzędników Unii:
“- Pani Komisarz zatwierdziła już 3 miliony euro na szybką pomoc. Ona nie widzi problemu z dalszym finansowaniem, pod warunkiem, ze potrzeby zostaną jasno określone.” Czyli niemal jak w życiu, dotknięcie magicznej różdżki sprawia, że grube miliony płyną wezbranym strumieniem z Brukseli wprost do zniszczonej Borduvii. No prawie jak w życiu … Partnerem dzielnej urzędniczki, jest żujący gumę Dave Clancey, fotograf mówiący do niej per “Europejka”. Wspólnie ruszają w góry, do rebeliantów by nakłonić ich szefa do przyjęcia pomocy… Na drugim planie są dyskusje urzędników w Brukseli, pokazujące zmagania z wypełnianiem formularzy i podejmowaniem decyzji: dać czy nie dać pieniędzy – pisze “The Daily Telegraph“.
Oprócz tego w serii “Podziemny front” lansowano swą własną wersję historii, w której główny ciężar walki z okupantem dźwigała, w rzeczywistości marginalna Armia Ludowa. “Pilot śmigłowca” reklamował służbę w Ludowym Wojsku Polskim, a “Hans Kloss” sukcesy współpracy wywiadowczej Polski i ZSRS.
Unia i w tej dziedzinie jest tylko marną plagiatorką.

konserwa

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18728 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]