Międzynarodowa organizacja d/s zdrowia: Szczepienia przeciwko grypie tak samo skuteczne jak zwykłe mycie rąk

Aktualizacja: 2010-02-17 12:24 pm

Nie ma żadnych podstaw naukowych aby podtrzymywać popularną tezę jakoby szczepienie ludzi powyżej 65 roku życia przeciwko grypie było bardziej pożyteczne niż na przykład wietrzenie pomieszczeń czy mycie rąk – stwierdza raport organizacji Cochrane Collaboration, opublikowane przez szwedzki dziennik Svenska Dagbladet.

Raport opracowany został na podstawie danych z 40 okresów grypowych na całym świecie. W konkluzji stwierdza się, że nie ma dowodów mogących sugerować jakoby tzw. szczepienia ochronne w istocie działały bardziej skutecznie niż przestrzeganie zwykłej higieny, jak na przykład regularne mycie rąk.

“Nasza analiza opracowana została na podstawie milionów informacji pochodzących z 40 sezonów grypowych na całym świecie. To co zauważyliśmy to fakt, że szczepienia przeciw grypie w najlepszym przypadku mają bardzo mały efekt.” – powiedział autor raportu, Thomas Jefferson.

Cochrane Collaboration jest międzynarodową organizacją pozarządową typu non-profit, zbierającą i przetwarzającą dane dotyczące opieki zdrowotnej w wielu krajach świata. Współpracuje z nią ponad 10 tysięcy wolontariuszy z 90 krajów świata, głównie lekarzy i specjalistów medycyny.

Pomimo tego, że organizacja ta w przeszłości wielokrotnie wydawała raporty o podobnym brzmieniu, to rządy wielu krajów dalej zalecają prowadzenie masowego szczepienia ochronnego przeciwko grypie. W podtrzymywaniu takich zaleceń zainteresowane materialnie są wielkie koncerny farmaceutyczne.

Organizacja apeluje do stron rządowych o przeprowadzenie na wielką skalę niezależnych i bardziej wnikliwych badań w tym zakresie.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie TheLocal
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18446 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]