W szkołach kantonu Zurych nie będzie kolęd?

Aktualizacja: 2009-12-22 8:56 pm

W okresie Bożego Narodzenia nie należy śpiewać w szkołach pieśni o charakterze religijnym – takie zalecenie wydał Wydział Oświaty kantonu Zurych. Cenzurowaniu kolęd sprzeciwia się zwierzchnik kościołów reformowanych w Szwajcarii.

W Boże Narodzenie nie świętujemy zimowego przesilenia Słońca, ani niczego innego, ale tylko i wyłącznie Narodzenie Chrystusa. Jeśli się chce to wykluczyć, lepiej w ogóle znieść święto – stwierdził na łamach lokalnego dziennika „Der Landbote” zwierzchnik kościołów reformowanych w Szwajcarii, Rudi Reich.

Odpierając krytykę przedstawicielka wydziału oświaty, Regine Aeppli tłumaczy, że wytyczne w sprawie pieśni w okresie Bożego Narodzenia zostały wydane już przed dwudziestu laty. Wyjaśniła, że wszystkie pieśni bożonarodzeniowe można śpiewać jak dotąd, ale szkoła nie może nikogo zmuszać do jakiegokolwiek wyznania religijnego.

Kobieta oskarżyła też gazetę, że wprowadza czytelników w błąd. W odpowiedzi „Der Landbote” wskazuje, że kontrowersyjne zdanie dotyczące śpiewania kolęd zostało umieszczone dopiero w wytycznych opublikowanych w sierpniu 2009 roku. Znajduje się tam zalecenie „powstrzymanie się od aktywnego udziału w działaniach oraz pieśniach o treści religijnej”.

mm/Ekai.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16845 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]