Habit przeszkadza rodzicom

Aktualizacja: 2009-12-14 11:14 pm


Grupa rodziców, którzy posyłają dzieci do jednej z rzymskich szkół, nie chce, by języka włoskiego uczyła tam siostra zakonna. Ci sami rodzice nie sprzeciwiali się, kiedy zajęcia prowadził jogin, propagując na lekcjach filozofię indyjską. To kolejny w ostatnim czasie przykład absurdalnych żądań ateistycznej mniejszości we Włoszech.

Zdaniem rozjuszonych rodziców, nauczyciel nie może być osobą duchowną, nawet jeśli jego kwalifikacje są odpowiednie. – Zakonnica może okazać się doskonałą nauczycielką, reprezentuje jednak Kościół – powiedziała liderka tej grupy cytowana przez Radio Watykańskie. – Ciekawa jestem, co nauczycielka powie mojemu dziecku, kiedy zapyta ją o powstanie życia na ziemi. Jestem ateistką i uważam, że szkoła publiczna powinna być co najmniej świecka – dodała.
61-letnia siostra Annalisa Falasco zaczęła uczyć języka włoskiego w tej szkole po odejściu poprzedniego nauczyciela, jogina. Mimo że na lekcjach prowadził z dziećmi gimnastykę z elementami jogi, nie robiło to na rodzicach wrażenia i żadnych protestów wtedy nie wszczynali.
W ubiegłym miesiącu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że krzyż w jednej ze szkolnych klas we Włoszech narusza prawo rodziców do wychowywania zgodnie z własnymi poglądami. Sprawa trafiła do Trybunału, gdy pewna matka zażądała usunięcia tego znaku wiary, ponieważ – jak tłumaczyła – chciała wpoić swoim dzieciom “zasadę świeckości”. Włoskie instytucje państwowe oświadczyły, że nie zezwolą na zdjęcie krzyża, ponieważ jest to symbol religii i państwa.

Wojciech Kobryń

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16609 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]