Bój o prawdę na Śląsku i Podkarpaciu

Aktualizacja: 2009-10-29 11:35 pm

Kolejne ważne wiadomości dla Kresowian i ich potomków.

Mam dobrą wiadomość – w poniedziałek 26 października 2009r. Rada Miejska w Legnicy podjęła uchwałę o nadaniu nazwy ulicy- Zygmunta Rumla, poety i żołnierza zamordowanego 10 lipca 1943 roku przez OUN-UPA.

Pojechał on jako emisariusz rządu polskiego, aby powstrzymać ludobójstwo. Wniosek o nadanie nazwy tej ulicy złożyłem w imieniu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy w Legnicy.

To już druga ulica w Legnicy upamiętniająca ofiary OUN-UPA .pierwsza to przyjęta miesiąc temu nazwa – aleja ofiar ludobójstwa OUN-UPA.

prezes TMLiKPW – Wojciech Szydłowski


Więcej o Zygmuncie Rumlu i jego straszliwej śmierci można przeczytać w moim felietonie w “Gazecie Polskiej”. Link [1]

W Rzeszowie opublikowany został apel do Sejmiku Podkarpackiego w sprawie przyjęcia analogicznej uchwały. co w Sejmikach Dolnośląskim i Opolskim. Link [2]

Zamieszczam też podziękowanie dla Sejmiku Opolskiego.


W. Sz.

Józef Sebesta

Marszałek Województwa Opolskiego

Szanowny Panie Marszałku!

W imieniu swoim, ogromnej rzeszy Kresowian i ich potomków pragnę podziękować Panu Marszałkowi i całemu Sejmikowi Województwa Opolskiego za ostatnią uchwałę potępiającą okrutne zbrodnie, jakich dokonywały OUN-UPA i SS Galizien na ludności polskiej, żydowskiej, ormiańskiej i czeskiej na terenach kresów południowo-wschodnich II RP. Uchwała ta jest tym bardzie ważna, że ofiary tych zbrodni praktycznie do dnia dzisiejszego pozostają przemilczane przez władze naszego państwa, w szczególności przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, co napawa Polaków wstydem i zażenowaniem.

Dziękuję też za wspomnienie w rzeczonej uchwale wielu tysięcy sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratując polskich sąsiadów, wsród nich: moich przodków ze strony mamy, sami w okrutny sposób byli mordowani przez faszystowskich oprawców z OUN-UPA. Ludzie ci swoją postawą dali świadectwo najwyższych chrześcijańskich wartości i im też jesteśmy winni pamięć.

Z wyrazami głębokiego poważania

dr hab. Bogusław Paź (Wydział Nauko Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego), potomek Kresowian z okolic Kołomyi oraz Obertyna

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15264 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]