Skandal w Muzeum Narodowym

Aktualizacja: 2009-10-14 9:24 am


Muzeum Narodowe w Warszawie szykuje nie lada niespodziankę. Niestety, szokującą. Ta szacowna placówka o bogatych zbiorach, mająca za zadanie m.in. ukazywać dzieła sztuki od starożytności do czasów współczesnych, zamierza w przyszłym roku zorganizować wystawę o “homokulturze”. Jak dowiedział się “Nasz Dziennik”, głównym jej wątkiem będą przedstawienia o charakterze homoseksulnym w obrazach, rzeźbie i fotografiach. Wydawanie publicznych pieniędzy na ekspozycje, które zniekształcają samo pojęcie “kultury”, nie może nie bulwersować.

Pomysłodawcą projektu jest dr Paweł Leszkowicz, wykładowca sztuki współczesnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak zapewnia, wystawa o “homokulturze” jest jak najbardziej planowana i “będzie poświęcona homoerotycznym wątkom obecnym w sztuce od zawsze, które są przedstawione na obrazach, w rzeźbach i fotografiach”. – Jeżeli sądzi Pan, że takie tematy, które w dziełach i sztuce są od zawsze, można nazywać dewiacją, to nie uważam, żeby było to właściwe określenie. To wystawa poświęcona temu rodzajowi miłości i erotyzmu, który zawsze istniał w kulturze i w sztuce był przedstawiany, ponieważ jest ona takim zwierciadłem społeczeństwa – odpowiada na naszą uwagę, że jego pomysł jest w istocie promocją homoseksualizmu. Dodaje, że “będzie to przede wszystkim promocja sztuki i próba pokazania tego, w jaki sposób te wątki od zawsze w niej istniały”. – Takie wystawy pokazano w wielu instytucjach na całym świecie i pora, żeby taka wystawa odbyła się również w Polsce – zapowiada wykładowca.
Zamiar zorganizowania przez Muzeum Narodowe w Warszawie tego typu wystawy wzbudza zażenowanie. Wypacza ona samo pojęcie “kultury”, gdyż w tym przypadku można mówić co najwyżej o obyczajowości. – Nie nadużywałbym słowa “kultura”. W tych dniach przywołujemy sobie postać Jana Pawła II. Jest więc sposobność, by przywołać i jego wielki traktat o kulturze przekazany na ziemi polskiej od Gniezna 1979 roku. Kiedy zestawimy tamto pojęcie kultury – czynnika tożsamości osoby i narodu, czynnika wyzwolenia spod zniewolenia, sposobu realizacji człowieka w świecie – pojęcie “homokultura” brzmi tak samo “pięknie”, jak niezapomniana “kultura socjalistyczna”. Szanujmy słowa i szanujmy rozum – twierdzi ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, etyk, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Natomiast prof. Krystyna Czuba, etyk z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zwraca uwagę, że Muzeum Narodowe utrzymywane z publicznych pieniędzy służy Narodowi, a nie grupom wyizolowanym. – Homoseksualizm to grupa marginalna, wyizolowana, nieidentyfikująca się ani z tradycją ani kulturą narodową – mówi. Wskazuje, że kultura ma swoje korzenie w rozumie i w tym, co powszechnie nazywa się normalnością. – Tworzenie w Muzeum Narodowym czegoś podobnego, tego typu skandale kulturowe, nie służą dobru ani temu, że możemy to zaakceptować. Bo przecież muzea narodowe powstają z naszych wspólnych podatków. Wywołuje to nie tylko głęboki protest z tego powodu, że dobra narodowe zostają zniekształcone w swojej tradycji i prawdzie kulturowej, ale że ja muszę jeszcze za to zapłacić – podkreśla profesor.
Niestety, mimo podejmowanych starań nie udało się nam poznać opinii na temat planowanej wystawy Piotra Piotrowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jacek Dytkowski

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14790 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]