Węgry: Przywódcy żydowscy bojkotują Prezydenta

Aktualizacja: 2007-12-4 2:06 pm

Przywódcy żydowscy mieszkający na Węgrzech odmówili przyjęcia zaproszenia wysłanego przez prezydenta Węgier, na uroczystość z udziałem przedstawicieli różnych religii, z okazji zakończenia roku.
W wystosowanym oświadczeniu Zrzeszenie Węgierskich Społeczności Żydowskich – Mazsihisz, stwierdza, że jest to protest przeciwko zawetowaniu przez prezydenta László Sólyom ustawy mającej wprowadzić kary przeciwko “przestępstwom nienawiści” (anti-hate law). Prezydent odesłał ustawę do Trybunalu Konstytucyjnego celem zbadania czy nie narusza ona wolności wypowiedzi.
Żydowscy przywódcy protestują również przeciwko nie zdystansowaniu się prezydenta Węgier od – jak stwierdzają – “antysemickiej i anty-gejowskiej” organizacji Hungarian Guard, która manifestowała przed pałacem prezydenckim.

“Straż Węgierska” jest nową, rozrastającą organizacją narodową, skupiającą już ponad 5-tysięcy członków. Jako znak używają oni biało-czerwonych emblematów i chusteczek. Gabor Vona, jeden z założycieli “Straży Węgierskiej” mówi, że celem organizacji jest “zabezpieczenie węgierskiej kultury i tradycji”.

Środowiska żydowskie nie zadowalają się połowicznymi sukcesami i pragną coraz większych ustępstw. Prezydent László Sólyom zebrał wcześniej pochwały tzw. postępowej części Węgier i Europy, gdy jako sędzia Sądu Konstytucyjnego wydał decyzje o “ochronie praw homoseksualistów”. Dzisiaj prawa te są “niewystarczające” i zamierza się wprowadzić ustawy zabraniające wszelkiej krytyki niemoralnych postaw.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1431 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]