Polska będzie płacić wyższą składkę do budżetu UE

Aktualizacja: 2009-09-10 8:02 am

Od przyszłego roku wzrośnie o ok. 600 mln zł miesięczna składka Polski do budżetu Unii Euro- pejskiej – poinformował wicedyrektor departamentu UE w resorcie finansów Krzysztof Sajdak.

Dotąd Polska do unijnego budżetu płaciła 1 mld złotych miesięcznie. Wysokość składki związana jest m.in. z planowanym przez Ministerstwo Finansów na przyszły rok wzrostem PKB o ok. 1,2 proc.

Ponieważ w innych krajach UE prognozuje się spadek PKB, Polska musi niejako pokryć tę różnicę. Kosztować nas to będzie 350 mln zł miesięcznie. “Jak nasze PKB rośnie w relacji do PKB innych krajów unijnych, to musimy więcej zapłacić” – mówił na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski.

O 850 mln zł rocznie będzie nas też kosztować uczestnictwo w UE z racji zwiększonego budżetu UE. Do kasy Unii Europejskiej trafia też 3/4 wpływów z poboru ceł. Ponieważ na 2010 r. planuje się wzrost tych dochodów, Polka odda UE dodatkowe 150 mln zł.

Ilu instytucjom i firmom uda się przebrnąć przez biurokratyczne wymogi aplikowania o fundusze unijne i ile pieniędzy wpłynie do Polski z UE w ramach różnego rodzaju dotacji i dofinansowań, nie wie nikt.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13764 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]