Szwecja: Usunęli “kontrowersyjne” obrazy z galerii malarstwa na czas wizyty przywódców państw UE

Aktualizacja: 2009-09-8 12:01 pm

Galeria obrazów w Sztokholmie zgodziła się na usunięcie dwóch prac szwedzkiego malarza Dicka Bengtssona, na czas wizyty galerii przez ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

Dwa obrazy Bengtssona (1936-1989), zawierające namalowaną swastykę stały się przedmiotem kontrowersji i Mårten Grunditz, szef sekretariatu Unii Europejskiej organizującego spotkanie ministrów zwrócił się z apelem do dyrekcji muzeum Moderna Musset o usunięcie obrazów. “Swastyka jest niezwykle ‘naładowanym’ symbolem w wielu krajach” – mówi Grunditz wyjaśniając w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji SvT, że “nie posiadają oni pedagogicznych możliwości aby objaśnić te obrazy.”

Dick Bengtsson umieszczał na swoich obrazach małą swastykę, która, według opinii autora, miała za zadanie skłonić odbiorcę do refleksji. Wbrew opinii niektórych grup usiłujących wszędzie znaleźć pierwiastki “antysemityzmu”, twórczość Bengtssona jest trudnym do rozszyfrowania abstrakcyjnym nurtem, który można zaliczyć również do kategorii krytyki nazizmu. Przykładem tego może być obraz Hitler i jego wymarzona kuchnia” (Hitler och drömköket), mogący być interpretowany jako szyderstwo z utopijnych idealistystycznych wizji budowania raju materialnego przez oficerów nazistowskich.

Jak stwierdza jeden z recenzentów “Bengtsson próbuje wykreować subtelne połączenie fukcjonalizmu z faszyzmem, idyllą czerwonych wiejskich domków a ideałami czystości brunatnych koszul, pomiędzy blondynami Hitler Jugend lat 1930. a abstrakcyjnym malarstwem.” W wywiadzie z 1983 roku Bengtsson powiedział, że ‘Moje obrazy są głównie o zapomnianej rzeczywistości, o idylli, która nie jest tym czym wydaje się być.”

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Local
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13702 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]