Kijów: nie odsłonią pomnika Słowackiego

Aktualizacja: 2009-09-5 8:30 am

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w ukraińskiej stolicy nie będzie na razie pomnika polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego – poinformowała w piątek PAP Anna Łazar, p.o. wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.
Do odsłonięcia monumentu miało dojść w dniu obchodzonej w piątek 200. rocznicy urodzin poety. Obelisk miał stanąć na skwerze przy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) w samym centrum Kijowa, tuż obok kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Aleksandra.

W uroczystości miał uczestniczyć polski minister kultury Bogdan Zdrojewski, jednak w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kijowie.

Kilka dni wcześniej kijowski ratusz poinformował, że “prace związane z ustanowieniem pomnika (…) zostały zakłócone z powodu akcji protestacyjnej mieszkańców pobliskich kamienic”.

Napisał o tym w liście do ukraińskich resortów kultury i spraw zagranicznych wicemer Kijowa Serhij Rudyk. Z treści listu, który uzyskała PAP, nie wynika, co wywołało protesty mieszkańców przeciwko pomnikowi Słowackiego.

PAP nie udało się w piątek uzyskać komentarza polskiego Ministerstwa Kultury. Nie udało się też dotrzeć do organizatorów protestu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że komitet protestacyjny liczy zaledwie kilka osób.

Zamiast dotychczasowej lokalizacji monumentu władze Kijowa zaproponowały stronie polskiej nowe miejsce. Jest to skwer przy innym znanym stołecznym kościele rzymskokatolickim p.w. św. Mikołaja. Choć świątynia funkcjonuje obecnie jako sala organowa, regularnie odbywają się tu nabożeństwa.

Na razie przywieziony z Polski pomnik Słowackiego znajduje się w magazynie. Nie wiadomo, kiedy może dojść do ceremonii jego odsłonięcia.

Główne obchody rocznicy urodzin Słowackiego zaplanowano na sobotę i niedzielę w zachodnioukraińskim Krzemieńcu, gdzie się urodził.

Zaplanowano tam uroczystą akademię, akcję literacką “Dialog dwóch kultur” oraz odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej. W niedzielę w mieście odbędzie się również święto ulicy Juliusza Słowackiego. Od 2004 roku w Krzemieńcu działa muzeum Słowackiego, znajdujące się w dworku rodziny Słowackich.

Zgodnie z decyzją Sejmu rok 2009 jest rokiem Juliusza Słowackiego.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13640 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]