Łuck – kolejna mordownia Polaków

Aktualizacja: 2009-08-12 8:14 am

Wniosek o udział polskich ekspertów w planowanej przez Ukraińców ekshumacji ciał więźniów zabitych w 1941 r. w Łucku ma do dziś dotrzeć do strony ukraińskiej. Oprócz Ukraińców mordowano tam także Polaków.

Poinformował o tym wczoraj sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik. Oprócz Ukraińców w Łucku mordowani byli w 1941 roku także Polacy. – Nie otrzymaliśmy żadnych informacji, choć ukraiński organ, który się tym zajmuje, powinien nas o tym zawiadomić – zwrócił uwagę Przewoźnik.

Przewoźnik odniósł się również do faktu, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na stronie internetowej ujawnia znalezione dokumenty o zbrodniach komunistycznych, w tym katyńskiej. Wśród nich znajduje się pismo z 1969 r., w którym szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Ukrainy Witalij Nikitczenko pisał do szefa KGB Jurija Andropowa m.in. o rozkopanej mogile w Piatichatkach, w której NKWD pogrzebało polskich jeńców zamordowanych wiosną 1940 r. Andropow kazał zatrzeć ślady mordu. 

– Te dokumenty potwierdzają nasze przypuszczenia, że w przypadku grobu ofiar zbrodni katyńskiej z końcem lat 60. i w latach 70. podjęło działania mające na celu zacieranie śladów, m.in. przez zasypywanie grobów wapnem – ocenił Przewoźnik. 

Dziennik Polski/PAP/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Także w Łucku mordowali Polaków»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12523 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]