Amerykański generał: nie jest rozstrzygnięte czy koronawirus ma naturalne pochodzenie, czy nie

Aktualizacja: 2020-04-15 10:14 am

Amerykański generał: koronawirus ma naturalne pochodzenie

Dowody wydają się wskazywać, że koronawirus powstał naturalnie – powiedział we wtorek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley.

Podczas konferencji w Pentagonie generał Mark Milley, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, oświadczył, że w przestrzeni medialnej jest dużo spekulacji na temat pochodzenia koronawirusa – informuje agencja Reuters. Zaznaczył, że służby wywiadowcze USA usiłują wyjaśnić sprawę. „Na ten moment powiem, że to jest nierozstrzygnięte, ale dowody wydają się wskazywać, że to natura. Nie wiemy tego jedna na pewno” – podkreślił wojskowy.

Jak informuje agencja, dziennik „Washington Post” podał we wtorek informacje sugerujące, że dwa lata przed epidemią, laboratorium w chińskim mieście Wuhan odwiedzali kilkukrotnie amerykańscy dyplomaci.

„Wysłali dwa oficjalne ostrzeżenia do Waszyngtonu dotyczące niewystarczających procedur bezpieczeństwa w laboratorium, w którym przeprowadzano ryzykowne badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy” – cytuje gazetę portal „Interia”.

Agencja Reuters zaznacza, że zdaniem większości naukowców wirus ma naturalne pochodzenie – od zwierząt.

Już w lutym chiński Instytut Wirusologii w Wuhan zdementował pogłoski sugerujące, że wirus mógł zostać sztucznie zsyntetyzowany w jednym z jego laboratoriów lub przypadkowo się stamtąd wydostał.

Zespół 27 naukowców opublikował w lutym w czasopiśmie medycznym „Lancet” oświadczenie, potępiające teorie spiskowe, które „nie służą niczemu poza podsycaniem strachu, plotek i uprzedzeń, które zagrażają globalnej współpracy w walce z epidemią”.

Zobacz także: Chiński dyplomata oskarża USA o rozpoczęcie epidemii w Wuhan

Zobacz także: Stany Zjednoczone odpowiadają na oskarżenia o rozsiewanie koronawirusa

reuters.com / fakty.interia.pl / kresy.pl

Za: Kresy.pl (15 kwietnia 2020) – [Org. tytuł: «Amerykański generał: koronawirus ma naturalne pochodzenie » Kresy»]

 


 

US: Koronawirus powstał prawdopodobnie w sposób naturalny

Koronawirus prawdopodobnie powstał z przyczyn naturalnych, ale nie ma co do tego pewności – oświadczył generał USA Mark Milley.

Na konferencji w Pentagonie Milley przyznał, że w mediach jest wiele spekulacji na temat pochodzenia wirusa. Potwierdził, że sprawę próbują wyjaśnić służby wywiadowcze USA.

„Na ten moment powiem, że to jest nierozstrzygnięte, ale dowody wydają się wskazywać, że to natura. Ale nie wiemy tego na pewno” – ocenił amerykański wojskowy pytany o pochodzenie koronawirusa.

Wcześniej we wtorek dziennik „Washington Post” informował, że na dwa lata przed epidemią amerykańscy dyplomaci kilkukrotnie odwiedzili laboratorium w chińskim mieście Wuhan.

„Wysłali dwa oficjalne ostrzeżenia do Waszyngtonu dotyczące niewystarczających procedur bezpieczeństwa w laboratorium, w którym przeprowadzano ryzykowne badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy” – czytamy w artykule Josha Rogina.

Autor podkreśla, że naukowcy w większości oceniają, że wirus pochodzi od zwierząt i powstał bez ingerencji człowieka.

AB, PAP

Za: Nasz Dziennik (15 kwietnia 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Jesteśmy zdumieni jak dziennikarze niektórych pism (j/w) nie potrafią sensownie przeczytać wypowiedzi – w tym przypadku generała Milley. Przecież tytuły prasowe dotyczące tej wypowiedzi są dokładnie odwrotne od tego co powiedział generał. Stwierdził on wyraźnie: „Na ten moment powiem, że to jest nierozstrzygnięte, ale dowody wydają się wskazywać, że to natura. Nie wiemy tego jednak na pewno. ” Tymczasem tytuły głoszą: “US: Koronawirus powstał prawdopodobnie w sposób naturalny” czy “Amerykański generał: koronawirus ma naturalne pochodzenie”.

Jeśli pochodzenie wirusa według generała jest nierozstrzygnięte, to jest możliwość, że nie jest on pochodzenia naturalnego. A gdy weźmie się pod uwagę, że nie kto inny zabrał głos, tylko gen. Mark Milley – najwyższy rangą oficer w Armii Amerykańskiej, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (Chairman of the Joint Chiefs of Staff), najważniejszy doradca wojskowy Prezydenta USA –  a wypowiedział się po licznych artykułach i analizach wskazujących, że jest wiele wątpliwości, to znaczy, że pochodzenie wirusa jest nie tylko “nierozstrzygnięte” – jest wręcz wielce prawdopodobne, że tenże koronawirus stworzony został w laboratorium. Samo to, że najwyższy dowódca nie odrzuca możliwości, że koronawirus jest dziełem laboratoriów wojskowych, powinno dawać do myślenia. Oczywiście jakich laboratoriów – tego na razie nie wiemy. Jeśli sytuacja zdecyduje, to Stany Zjednoczony wskażą np. na Chiny jako na sprawców (albo Iran, albo Rosję – wszystko można medialnie poprzeć), a z kolei Chiny przedstawią dowody, że jest on wytworem amerykańskich frankensteinów.  

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113467 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]