Akcja #nieprzyjmujmandatu. Prawnicy przygotowali specjalne oświadczenie

Aktualizacja: 2020-04-12 1:13 pm

Policja sypie mandatami na lewo i prawo. Dlatego prawnicy opracowali specjalne oświadczenie, które możemy nosić ze sobą na wypadek kontroli.

W ostatnim tygodniu sieć zalały nagrania dokumentujące kontrowersyjne działania policji. Mundurowi nie wahali się nawet grozić klientowi smażalni ryb mandatem 500 złotych, jeśli odmówiłby zdradzenia co zamówił do jedzenia.

To efekt wprowadzonych przez rząd PiS obostrzeń w zakresie przemieszczania się. Policjanci mogą uznaniowo wlepiać mandaty, jeśli nie podamy zadowalających ich „ważnych powodów” opuszczenia domu.

Dlatego też prawnicy postanowili podjąć się zadania stworzenia specjalnego oświadczenia, które zatrzymany może okazać mundurowym. W ten sposób uniknęlibyśmy dyskusji i tłumaczenia się policji, która może szukać podstaw wystawieniu nam mandatu.

Prawnicy sugerują, aby w kontrowersyjnych przypadkach nie przyjmować mandatu. Zamiast tego mundurowym okazać specjalne wzór oświadczenia, które warto mieć przy sobie.

– Oświadczam, że jestem w trakcie realizacji spraw niezbędnych do zaspokojenia potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 z późn. zm. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jednocześnie na podstawie zasady ochrony życia prywatnego (art 47 Konstytucji RP) odmawiam dalszych wyjaśnień dotyczących szczegółów sprawy, jaką realizuje – czytamy w oświadczeniu.

– Jednocześnie przypominam, że Konstytucja RP gwarantuje obywatelowi wolność poruszania się (Art. 52) i zezwala na jej ograniczenie wyłącznie w stanach nadzwyczajnych, zgodnie z artykułem 233. Taki stan na terytorium RP nie został wprowadzony. Oświadczam również, że interwencja niniejsza stanowi w mojej opinii przekroczenie uprawnień. Wobec powyższego odmawiam przyjęcia mandatu – brzmi druga część wzoru.
Prawnicy proponują, aby oświadczenie dać do podpisu policjantowi. Natomiast jeśli mundurowy odmówi, odnotować ten fakt na dokumencie.

Prawnicy podkreślają, że oświadczenie nie jest „wytrychem” do łamania zasad, a jedynie narzędziem dla tych, którzy rzeczywiście muszą wychodzić z domu.

Źródło: Donald.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113421 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]