Włochy: Kara w wysokości 280 euro za udział we mszy świętej w Niedzielę Palmową

Aktualizacja: 2020-04-5 6:06 pm

Grupa wiernych w Abruzji we Włoszech otrzymała kary w wysokości po 280 euro, ponieważ w Niedzielę Palmową wzięli udział w mszy mimo zakazu celebrowania uroczystości religijnych, który obowiązuje w całym kraju. Proboszcz podkreśla, ze uszanował obowiązujące przepisy.

Zdarzenie miało miejsce w rejonie miejscowości Sulmona koło L’Aquili. W małym kościele w osadzie Badia, podczas mszy otwierającej Wielki Tydzień zgromadziła się grupa wiernych. Doszło do interwencji straży miejskiej, która spisała uczestników mszy. Wymierzyła im także karę w wysokości po 280 euro za nieuzasadnione oddalenie się od domu – podała Polska Agencja Prasowa (PAP) powołując się na włoską agencję ANSA.

„Przestrzegałem dekretu, który został wydany, ja i trzy osoby, które pomagały mi w czytaniach. Nie zrobiłem niczego nie na miejscu” – tłumaczył ksiądz Andrea Accivile – proboszcz parafii.

„Celebruję obrzędy Wielkiego Tygodnia, przewidziane przez Kościół, i dekret, który mówi, że musi być osoba czytająca, akolita pomagający kapłanowi i ministrant. I tak właśnie było. Powiedziałem, żeby zamknięto drzwi, ale ktoś o tym zapomniał. Jeśli o mnie chodzi, ja zrobiłem to, co trzeba” – zaznaczył duchowny.

Jak pisaliśmy do podobnego zdarzenia doszło w Polsce w czwartek – rocznicę śmierci Jana Pawła II. Policja w Ostrem na Żywiecczyźnie otrzymała zgłoszenie, że we mszy świętej uczestniczy zbyt wiele osób. Na miejscu interweniowali funkcjonariusze.

Policjanci, którzy udali się na miejsce interwencji poprosili wiernych o opuszczenie kościoła. W świątyni pozostało pięć osób i msza była kontynuowana.

„Przykra sytuacja. Faktycznie na mszę przyszło parę osób więcej, ale prawdopodobnie dlatego, że wczoraj była rocznica śmierci Jana Pawła II, media to nagłośniły. Ludzie przyszli do kościoła pod wpływem impulsu, pomodlić się za Ojca Świętego. Nie zauważyłem, że ludzi jest więcej, a w czasie liturgii ciężko już było kogoś wyprosić” – stwierdził ks. Krzysztof Gałecki, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Ostrem.

pap / forsal.pl / kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113230 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]