Aktualizacja strony została wstrzymana

Komunikat Instytutu Pamięci Narodowej w związku z artykułem zamieszczonym w „Naszym Dzienniku”

W związku z artykułem „Kto w IPN złamał prawo?”, zamieszczonym w „Naszym Dzienniku” z 21–22 lipca 2007 r.

W artykule autorstwa Sebastiana Karczewskiego pt. „Kto w IPN złamał prawo?”, opublikowanym w „Naszym Dzienniku” z 21–22 lipca 2007 r., znalazły się nieprawdziwe informacje.

Autor artykułu pisze: Dokumenty z teczki przypisanej ks. Stanisławowi Wielgusowi w świetle obowiązujących przepisów nie są dokumentami jawnymi. Zarówno ich udostępnienie przez Instytut Pamięci Narodowej w takiej postaci, jak i opublikowanie przez „Gazetę Polską” w dniu 4 stycznia br. jest przestępstwem przeciwko ochronie informacji i powinno być ścigane z art. 265 kodeksu karnego.

Następnie autor czyni wywód w oparciu o „obowiązujące przepisy” i stwierdza: Z powyższego wynika jasno, że dokumenty z teczki przypisanej ks. Wielgusowi opatrzone niewypełnioną pieczątką „JAWNE” w istocie są dokumentami niejawnymi. (…) Przeglądając dokumenty znajdujące się w przypisanej ks. Stanisławowi Wielgusowi teczce, nie sposób nie odnieść wrażenia, że ich opatrywanie pieczątką „JAWNE” dokonywane było nie tylko bez należytej staranności, ale również niezgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2005 roku w sprawie oznaczania materiałów, umieszczania na nich klauzul tajności, a także zmiany klauzuli tajności (Dz. U. z 2005 r. nr 205, poz. 1696).

Jest to informacja nieprawdziwa.

Instytut Pamięci Narodowej informuje, iż na podstawie przepisów art. 86 ust. 3 w związku z art. 2 pkt 1 ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631) materiały archiwalne dotyczące arcybiskupa Stanisława Wielgusa o sygnaturze IPN BU 01285/3 są jawne z mocy prawa i jako jawne zostały włączone do jawnego zbioru archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej w dniu 15 listopada 2002 r. Fakty te tylko potwierdzono przez naniesienie na kopercie zawierającej mikrofilm zapisu (pieczątki) o treści: jawne, data, imię i nazwisko oraz podpis osoby nanoszącej zapis. Po pierwszych wnioskach badawczych o udostępnienie dokumentów tej sprawy, z mikrofilmu wykonano kopie. Na kopiach dokumentów naniesiono zapisy (pieczątki) o treści: jawne, lecz bez podawania daty oraz imienia i nazwiska osoby nanoszącej zapis. Od podawania tych danych odstąpiono, ponieważ zapis „jawne” nie ustala statusu dokumentów, tylko stwierdza fakt określony w artykule 86 ust. 3 ww. ustawy. Informuję również, iż autor artykułu nie występował i nigdy nie korzystał w IPN z dokumentów dot. abp. Stanisława Wielgusa.

 

Andrzej Arseniuk
Rzecznik prasowy IPN

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Skip to content