Sąd: Frasyniuk mógł kopnąć policjanta, bo było to usprawiedliwione okolicznościami

Aktualizacja: 2020-03-3 9:09 am

Wróciła sprawa Władysława Frasyniuka, który był skazany za kopnięcie policjanta w czasie demonstracji. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok sądu niższej instancji.

10 czerwca 2017 Frasyniuk razem z aktywistami Obywateli RP brał udział w nielegalnej manifestacji która miała zablokować przejście miesięcznicy smoleńskiej. Kiedy demonstranci nie posłuchali wezwań policji do rozejścia się funkcjonariusze postanowili ich wynieść siłą. Frasyniuk był agresywny wobec interweniujących policjantów, kopnął jednego z nich a drugiego odepchnął. Postawiono mu więc zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej policjantów.

W lipcu zeszłego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia stwierdził, że Frasyniuk jest winny stawianych mu zarzutów. Sędzia uznał jednak, że jego działanie miało niską szkodliwość społeczną i warunkowo umorzył postępowanie na okres jednego roku, po którym sprawa miała zostać uznana za niebyłą. Nakazał mu również wpłatę 7 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obie strony odwołały się od wyroku.

Sprawa trafiła więc do Sądu Okręgowego. Ten uchylił wyrok sądu niższej instancji i umorzył postępowanie w jego sprawie.

Sędzia Urszula Myśliwska w uzasadnieniu powiedziała, że ustalenia sądu pierwszej instancji były prawidłowe. Nieprawidłowe jej zdaniem było natomiast zakwalifikowanie szkodliwości społecznej pobicia przez Frasynika policjantów. Jej zdaniem nie był to bowiem wybryk chuligański a działanie usprawiedliwione okolicznościami.

Myśliwska podkreśliła, że wyrok SO nie stanowi przyzwolenia na naruszanie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji. „Wskazuje natomiast na to, że każdy przypadek rozpatrywany musi być indywidualnie, w okolicznościach konkretnej sprawy” – powiedziała.

Źródło: PAP Autor: WM

Za: stefczyk.info (2020.03.03)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112315 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]