Burmistrz Londynu zaatakował Polskę na łamach żydowskiej gazety

Aktualizacja: 2020-01-31 2:29 pm

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że dotacja w wysokości 300 tys. funtów na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau motywowana była „przepisywaniem historii” przez polski rząd. Na jego słowa zareagowała ambasada RP w Wielkiej Brytanii.

Khan powiedział, że jest zaniepokojony sposobem, w jaki polski rząd mówi o nazistowskim ludobójstwie, jakim był Holokaust. Dodał, że intencją londyńskiej darowizny było zachowanie faktów historycznych. Jak mówił, polski rząd wielokrotnie przedstawiał Polskę jako ofiarę nazistów, bez „odniesienia do antysemityzmu na terenie Polski przed, w trakcie i po Holokauście”.

Polska ambasada w Wielkiej Brytanii odpowiedziała Khanowi w mediach społecznościowych.

„Doceniamy darowiznę burmistrza Londynu Sadiqa Khana na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wesprze ona starania Polski o zachowanie pamięci ofiar Holokaustu, a nasz kraj przeznacza na ten cel prawie 14 milionów funtów w różnych formach każdego roku” – napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, Polska odgrywa rolę jednego ze strażników pamięci milionów zamordowanych Żydów. „Spośród sześciu milionów Żydów – ofiar Holokaustu, trzy miliony to Żydzi – obywatele polscy. Mając to na uwadze, twierdzenia, że Polska przepisuje historię, są bezpodstawne i należy się nimi zająć” – dodano.

„Tak więc, chociaż musimy zmierzyć się z prawdą, że niektóre osoby zostały zmuszone przez niemieckiego okupanta do współpracy z niemieckimi nazistowskimi maszynami eksterminacji, a nawet zrobiły to z własnej woli, postawy te nie były jednak dominujące ani typowe. Państwo polskie konsekwentnie sprzeciwiało się Holokaustowi, poinformowało międzynarodową opinię publiczną o Holokauście i zaapelowało do rządów alianckich o podjęcie działań w celu jego powstrzymania” – podkreśliła ambasada.

Niestety, po raz kolejny zapomniano dodać, że w KL Auschwitz masowo mordowano Polaków, że obóz ten pierwotnie przeznaczony był właśnie dla niepokornych Polaków…

/TVP Info/

Za: magnapolonia.org (2020-01-31)

 


 

Polska odpowiada na głupie oskarżenia burmistrza Londynu

„Spośród sześciu milionów Żydów – ofiar Holokaustu trzy miliony to Żydzi będący obywatelami polskimi. W tym kontekście twierdzenia, że Polska pisze historię na nowo, są bezpodstawne” – odpowiedziała ambasada RP na oskarżenia burmistrza Londynu o historyczny rewizjonizm Polski.

Sadiq Khan, który 27 stycznia wziął udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Polsce, zapowiedział darowiznę londyńskiego ratusza w wysokości 300 tys. funtów (ok. 1,5 mln złotych) na rzecz fundacji związanej z muzeum Auschwitz-Birkenau.

Darowizna ta była częściowo motywowana „przepisywaniem historii na nowo” przez Polskę – powiedział Khan cytowany przez wydawany w Londynie żydowski tygodnik „Jewish News”.

„Doceniamy darowiznę burmistrza Londynu Sadiqa Khana na rzecz Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation. Wesprze ona starania Polski o zachowanie pamięci ofiar Holokaustu, podczas gdy nasz kraj przeznacza na ten cel każdego roku prawie 14 mln funtów w różnych formach” – skomentowała dla „Jewish News” ambasada RP w Londynie.

„Polska odgrywa rolę jednego ze strażników pamięci milionów zamordowanych Żydów” – zaznaczyła ambasada. „Chociaż musimy zmierzyć się z prawdą, że niektóre osoby zostały zmuszone przez niemieckiego okupanta do współpracy z niemiecką nazistowską maszyną eksterminacji, a nawet zrobiły to z własnej woli, postawy te nie były dominujące ani typowe. Państwo polskie konsekwentnie sprzeciwiało się Holokaustowi, informowało międzynarodową opinię publiczną o Holokauście i apelowało do rządów alianckich o podjęcie działań w celu jego powstrzymania” – podkreślono w oświadczeniu.

Burmistrz Londynu przekazał „Jewish News”, że niepokoi go sposób, w jaki polski rząd mówi o roli Polski w związku z nazistowskim ludobójstwem.

Dodał, że londyńska darowizna ma na celu zachowanie faktów historycznych, podczas gdy – jak cytuje jego słowa „Jewish News” – „prawicowy rząd polski wielokrotnie przedstawiał Polskę jako ofiarę nazistów bez odniesienia do istniejącego antysemityzmu przed, w trakcie i po Holokauście”.(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (31/01/2020)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111885 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]