Podatek od deszczu: Poznań wprowadza opłatę za ścieki opadowe

Aktualizacja: 2009-07-2 4:37 pm

02.07. Poznań (PAP) – Władze Poznania wprowadziły od początku lipca opłaty za wprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej. Podstawą obliczenia kwoty należności jest wielkość powierzchni m.in. dróg, dachów, lotnisk i terenów przemysłowych.

O wprowadzeniu opłaty zdecydowała w styczniu Rada Miasta Poznania.

“Nowa opłata wprowadzana jest bardzo łagodnie; oprócz tego, że stawki są niskie, to została wprowadzona dotacja dla mieszkańców po to, by nie odczuwali jej wysokości. Wskazujemy mieszkańcom Poznania możliwość zagospodarowania wód deszczowych na własnej posesji” – powiedziała PAP Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania.

Dodała, że w Niemczech np. nie płaci się podatku od nieruchomości, jeśli dom ma obieg dodatkowy z wody deszczowej i używa jej np. do podlewania ogrodu. “Chcemy, by i nasi mieszkańcy o tym pomyśleli” – mówiła.

Ściąganiem należności zajmuje się poznański Zarząd Dróg Miejskich. Opłaty są pobierane na podstawie umów zawartych z ZDM przez właścicieli nieruchomości. Ich wysokość została ustalona na 0,08 – 0,13 złotych za metr kwadratowy miesięcznie netto, a dopłaty wynoszą od 0,05 do 0,12 zł. Właściciel posesji o łącznej powierzchni dachów i parkingu wynoszącej 100 m kw., po uwzględnieniu dopłaty, zapłaci 1 zł.

Inicjatorzy wprowadzenia nowej opłaty podkreślają, że Poznań należy do miast o najniższej sumie opadów rocznych w kraju oraz opadającym poziomie wód gruntowych.

Jak podkreśliła Przewoźna, opłata pobierana w Poznaniu jest niższa od “podatku deszczowego” w innych miastach.

Poznań jest pierwszym dużym miastem, w którym wprowadzono taką opłatę. Według danych zespołu ds. kanalizacji deszczowej poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich, funkcjonuje ona m.in. w Pile, Tucholi, Gnieźnie, Wągrowcu i Siedlcach. (PAP)

rpo/ pad/ bos/ jbr/

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11009 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]