“Nikt nas tak nie poniżył”. Matka autystycznego dziecka ostro o akcji celebrytów

Aktualizacja: 2019-09-20 10:58 am

Akcja „Nie świruj, idź na wybory” wzbudziła ogromne, i zazwyczaj negatywne emocje. Matka autystycznego dziecka odniosła się do niej w dramatycznym wpisie w mediach społecznościowych.

Zainicjowana przez fotografa Tomasza Sikorę akcja „Nie świruj, idź na wybory” polega na tym, że kojarzeni z opozycją celebryci – m.in. Zbigniew Hołdys czy Krystyna Janda – nagrywają krótkie, rozpowszechniane w mediach społecznościowych filmiki, w których namawiają do wzięcia udziału w wyborach.

Akcja celebrytów spotkała się z niemal powszechnym potępieniem. Jej autorom zarzucono, że w upokarzający sposób przedstawiają osoby cierpiące na schorzenia psychiczne. „Jak większość Polaków prezydent jest tą akcją oburzony” – powiedział na antenie Jedynki prezydencki minister Krzysztof Szczerski – „Nie można nikogo w ten sposób poniżać, zwłaszcza osób które wymagają pomocy i opieki. Autorzy tej akcji dali świadectwo o sobie samych. Wykorzystywanie niepełnosprawnych do celów politycznych jest skandaliczne”.

Co ciekawe, akcja celebrytów spotkała się również z krytyką z drugiej strony barykady. Na przykład Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał w oświadczeniu, że „stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie”.

Do całej sytuacji w mediach społecznościowych odniosła się p. Barbara, matka autystycznego syna. Wyznała, że jej syn w tym roku po raz pierwszy idzie na wybory – pomimo tego, że celebrytom i artystom wydałoby się to śmieszne.

„Boli jak cholera… Nigdy jeszcze tak publicznie, z taką aprobatą części społeczeństwa nie dostaliśmy tak po pysku.” – napisała na swoim Facebooku – „Nikt nas tak nie poniżył. Nikt nie wykluczył i nie wyśmiał tak mojego najukochańszego dziecka. Nikt go bardziej i w takim majestacie nie skrzywdził.”

Kobieta zauważa, że znani jej artyści nie odważyli się zaprotestować przeciwko tej akcji. „Boi się środowisko mieć własne zdanie, boi się mieć inne, boi się pisnąć nawet jeśli czują, że stała się rzecz najpodlejsza, najprymitywniejsza, najohydniejsza. A wiecie dlaczego? Bo tych “innych” tak się tam traktuje” – stwierdza –„Zadziobali by ich prymitywną, chamską, bezlitosną kpiną. Ci magistrzy kultury, obrońcy praw społecznych i uciśnionych”.

Mój syn świruje, choć najbardziej na świecie chciałby się z tego uwolnić. Ne macie pojęcia co on dźwiga…” – konkluduje – „Świruje i pójdzie na wybory. I zagłosuje świadomie, bo nie ma żadnych wątpliwości, kto jest po jego stronie. A kogo unikać”.

https://twitter.com/SamPereira_/status/1172524807805648896

Do sprawy odniosło się również Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Zarząd Główny wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że ZG PTP przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. „Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek” – napisali – „Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego”

Źródło: FacebookAutor: WM

Za: stefczyk.info (2019.09.20)

 


 

“Nie świruj, idź na wybory” – spot DOSKONAŁY

Dziś od rana TVP pokazuje znanych aktorów: Pszoniaka, Łukaszewicza i Nehrebecką, którzy po wykonaniu kilku nieskoordynowanych ruchów (jak to świry) wzywają: “Nie świruj – idź na wybory”.
Wszystkie komentarze, czy to dziennikarzy, czy polityków PiS, są pełne oburzenia, jak PO może wykorzystywać nieszczęście ludzi chorych psychicznie w spotach wyborczych, aktorom też się dostaje.

A ja pokładam się ze śmiechu i radości. No wreszcie naga prawda wyszła na jaw!
Bo co widzimy w filmiku np tym z Pszoniakiem: https://www.youtube.com/watch?v=DN1V-lr_Ajo (jest tego mnóstwo, po kilkanaście sekund każdy)?

Aktorzy na wstępie robią parę konwulsyjnych gestów, a potem mówią swoją zadaną kwestię.

Przeanalizujmy spokojnie ten przekaz.

Przede wszystkim do kogo jest skierowany? – To oczywiste do świrów, którzy cały czas świrują, ale na wezwanie Platformy Obywatelskiej mają 13.10.2019 na chwilę przestać świrować i pójść na wybory – w domyśle tylko po to żeby zagłosować na PO.

Dlatego przekaz jest skierowany tylko do świrów i to swoich, platformianych świrów. Wiadomo bowiem, że nikt zdrowy na umyśle nie głosuje na tę bandę oszustów.

Padają zarzuty, że znani aktorzy zeszli poniżej poziomu. Ależ skąd! Przecież oni ześwirowali (popierają PO) już od dawna. Jeśli doda się do tego wieloletnią ekspozycję na gebbelsowską propagandę TVN-24, telewizję prezentującą interesy rosyjskiego Żyda w USA, to trudno się dziwić tym biednym ludziom, że nagrali swoje filmiki, kompromitując się na całego.

Mam nadzieję, że nie skompromitowali się za darmo, bo wówczas byliby skompromitowanymi starymi głupcami.
Filmiki, które widziałam nagrali aktorzy, którzy są w wieku, kiedy choroba Alzheimera już się zaczyna, ale jeszcze nikt się nie orientuje że to to.

Ale zostawmy aktorów, bo nie oni wymyślili scenariusz – wspólny – dla wszystkich tych kretyńskich filmików.
Wymyślił to sztab wyborczy Platformy Obywatelskiej, partii sejmowej, która działa za nasze, podatników pieniądze i zmarnowała pieniądze na te filmiki. Chociaż może nie zmarnowała .…

Ja jestem ciekawa KTO z PO to WYMYŚLIŁ?????
Ten “geniusz” dokonał niebywałej rzeczy.
Otóż obnażył prawdziwy charakter Platformy Obywatelskiej pokazał i zdemaskował jej elektorat, nazwał go bez cenzury i żadnych zahamowań ŚWIRAMI.

Skierował do tych wytresowanych swoich ŚWIRÓW dramatyczne wezwanie, żeby jednak poszli na wybory, żeby nie słuchali wezwań do bojkotu, bo – w domyśle – jeśli wszystkie świry nie pójdą, to będzie znowu rządził ten okropny PiS.

Nie spodziewałam się, że moje prywatne analizy stanu umysłowego elektoratu PO znajdą tak dobitne potwierdzenie i to w spotach wyborczych wymyślonych przez PO. Mam bowiem wśród bliskich znajomych, również zwolenników PO. Tak się dziwnie składa, że aż trzy osoby z tego grona LECZYŁY SIĘ PSYCHIATRYCZNIE! Nie muszę dodawać, że oglądali tylko TVN-24!

Jedna z nich po terapii sprzedała telewizor …. Zdrowieje.
Mam nadzieję, że ci, których PO nazwała ŚWIRAMI, którzy jeszcze mają resztki zdrowego rozsądku ockną się dzięki tej kampanii medialnej skierowanej do ŚWIRÓW, zobaczą kim są dla Tuska, (jakoś znikniętego ostatnio) dla Schetyny, dla Kidawy-Błońskiej, dla tych Brejzów, Budek, Nitrasów, prawdziwych świrów, którzy stosując kłamstwo i oszustwo weszli do Sejmu.

Kochani! Ocknijcie się! Wyłączcie TVN!

Albo oglądajcie wpierw transmisje “na żywo” w innych telewizjach a potem porównajcie co z tego robi TVN!

Dlatego może tam kampania wymyślona przez jakiegoś świra z PO, to nie będą zmarnowane pieniądze, lecz bardzo dobrze zainwestowane: w samounicestwienie Platformy Obywatelskiej.

AMEN!

Alina

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (19.09.2019)

 


 

„Nie świruj, idź na wybory” w ogniu ostrej krytyki. Pogardliwa akcja znalazła jednak obrońców

Akcja „Nie świruj, idź na wybory”, w której celebryci w pogardliwy i niekulturalny sposób zachęcają do udziału w wyborach parlamentarnych została ostro skrytykowana przez dziennikarzy, działaczy społecznych i Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciwnicy inicjatywy podkreślają, że niektóre z zaprezentowanych w jej ramach spotów można odebrać jako „żarty z osób niepełnosprawnych”. Przeciwnego zdania są m.in. Tomasz Lis oraz redakcja „Faktów” TVN, którzy w pozytywnym tonie odnoszą się do akcji.

„Nie świruj, idź na wybory” w ogniu ostrej krytyki. Pogardliwa akcja znalazła jednak obrońców

źródło: YouTube

W ramach akcji „Nie świruj, idź na wybory” znane osoby m.in. aktorzy w krótkich filmikach opatrzonych zachęcają, aby 13 października zagłosować w wyborach parlamentarnych. W materiałach wideo wystąpili m.in. aktorzy Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak i Olgierd Łukaszewicz.

Rozumiem, że to akcja społeczna wzywająca ludzi do pójścia na wybory, ale akcja społeczna nie może godzić w godność człowieka – powiedział na antenie Polskiego Radia 24, teolog, dr Bawer Aondo-Akaa. Dodał, że tego typu choroby „nie są zawinione przez człowieka”. Jego zdaniem kampania wyborcza nie jest żadnym wytłumaczeniem dla tego typu akcji. – (Politycy powinni – red.) pokazać się jako ludzie odpowiedzialni, szanujący godność każdego człowieka, nieważne czy jest narodzony czy nienarodzony, z niepełnosprawnością czy pełnosprawny – podsumował.

Suchej nitki na akcji nie pozostawił również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. „Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie”, napisał w specjalnie wydanym w tej sprawie komunikacie.

Bodnar zwrócił uwagę, że szczególnie narażone na wykluczenie społeczne są osoby niepełnosprawne, a wśród nich stosunkowo najgorszej sytuacji znajdują się osoby chorujące psychicznie. „Doświadczają one odrzucenia zarówno w obszarze życia prywatnego, jak i publicznego. Powielanie krzywdzących stereotypów narosłych wokół osób z niepełnosprawnością psychiczną ma widoczny wpływ choćby na ich sytuację na rynku pracy, co skutkuje spychaniem ich na margines życia społecznego”, podkreślił w komunikacie.

Głos w sprawie zabrali także zarówno prawicowi, jak i lewicowi dziennikarze i komentatorzy spraw społeczno-politycznych.

„Te spoty nie świruj to jest kolejny dowód na to, że wybitni aktorzy powinni grać wybitne role i jak najmniej próbować wpływać na politykę. Niezrozumiałe, nieładne i bardzo łatwe do nadinterpretacji. Szkodliwe” – wyliczyła Dominika Długosz z Newsweek.pl.

„Obrzydliwa akcja”, ocenił Karol Gac z DoRzeczy.pl.

„Czyli od teraz – zgodnie z duchem saloniku artystycznej warszawki – osobę z zaburzeniami psychicznymi można nazywać świrem, i nie będzie to mowa nienawiści?”, pytał Wojciech Wybranowski z „Do Rzeczy”.

„Agenci Kaczyńskiego są wszędzie. Zaczynam wierzyć, że wkrótce sam Schetyna zamelduje wykonanie zadania”, skomentował Łukasz Warzecha.

Akcji bronił natomiast Tomasz Lis. „Świetna akcja mobilizacyjna. Mam nadzieję, że aktorzy i inni nie przejmą się rytualnym czepiactwem”, napisał na TT. „Poprawność polityczna często jest dobra jako impuls do wykazywania wrażliwości na uczucia innych. Niestety doprowadzona do absurdu staje się kompletną parodią i dość żałosnym sposobem na demonstrowanie tego jacy to jesteśmy szlachetni”, ocenił Tomasz Lis.

W środę w głównym wydaniu „Faktów” TVN pokazano materiał Macieja Mazura o tej akcji. – „Nie świruj, idź na wybory” to hasło, które podbija internet. Dziesiątki krótkich filmików, a w nich znane twarze i zabawne sytuacje. To pomysł fotografa Tomasza Sikory, który chce obudzić niegłosujących Polaków. Może budzenie przez rozśmieszenie będzie skuteczne – stwierdziła Justyna Pochanke w zapowiedzi.

Źródło: Wirtualne Media, Polskie Radio 24, polskieradio24.pl, gazetaprawna.pl, Twitter

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-09-20)

 


 

Dominikanin w akcji ,,Nie świruj, idź na wybory”. Jezuita: ,,Głupotę Pan Bóg rozdzielił równomiernie”

Dominikanin o. Tomasz Dostatni wziął udział w akcji celebrytów “Nie Świruj, idź na wybory”. Do sprawy odniósł się dawny prowincjał polskich jezuitów, a obecnie misjonarz i duszpasterz na Syberii, o. Wojciech Ziółek SJ.

Kolejny raz w życiu zachwycam się Bożą sprawiedliwością! Okazuje się bowiem, że głupotę Pan Bóg rozdzielił równomiernie między wszystkie narody, stany i zakony. O żadnym nie zapominając... – napisał na Twitterze duchowny

Za: Fronda.pl (2019-09-20)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=109887 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]