Władze amerykańskiego miasta zmienią wszystkie ustawy w duchu gender

Aktualizacja: 2019-07-18 11:25 am

Radni amerykańskiego miasta Berkeley – uznawanego powszechnie za najbardziej lewicowe miasto w USA – zdecydowali o zmianie miejskich ustaw w duchu gender. Z oficjalnych dokumentów wkrótce znikną wszystkie wyrazy mające odniesienia do płci.

Rada Miejska kalifornijskiego Berkeley zadecydowała jednogłośnie o przyjęciu zarządzenia, które usunie z tzw. municipal code czyli prawa obowiązującego na terenie miasta, wszystkie odniesienia do płci. Ma to pomóc w „byciu bardziej inkluzywnym”.

„W ostatnich latach coraz szersza świadomość społeczna osób o tożsamości transpłciowej lub płciowo nonkonformistycznej ujawniła ważność ważność niebinarnej inkluzywności genderowej” – można przeczytać w oficjalnej notatce która trafiła do rajców – „Dlatego też najwyższy czas na sprawienie, że środowisko Ratusza i język miejskiej legislacji stanie się zgodny z pryncypiami inkluzji”.

Na czym mają polegać zmiany? Urzędnicy przejrzą wszystkie wydane przez miasto ustawy i rozporządzenia i usuną z nich wszelkie wyrazy które mają w sobie odniesienia do płci i zastąpią je wyrazami neutralnymi płciowo. Znikną na przykład zaimki „on, ona, oni, one”. Strażacy przestaną być „firemen” a staną się „firefighters”. Rzemieślnicy nie będą już określani jako „craftsmen” tylko jako „artisan” i tak dalej.

Niektóre zmiany są wręcz komiczne. Z miejskich ustaw zniknie na przykład używane już w XVIII wieku słowo „manhole” oznaczające właz do studzienki kanalizacyjnej, zastąpi je neutralne płciowo słowo „maintence hole”. Berkeley to miasto uniwersyteckie i także studenci będą musieli się dostosować. Popularne w USA bractwa studenckie (ang. Fraternity) i ich żeńskie odpowiedniki (ang. Sorority) od teraz będą „kolegialnymi rezydencjami systemu greckiego”. Z zapisów zniknie również odniesienie do kobiet w ciąży – od teraz urlopy macierzyńskie będą mogli brać „pracownicy w ciąży”.

Koszt wprowadzenia tych zmian szacuje się na ok. 600 dolarów. Nowe zarządzenie wejdzie w życie po tym, jak zostanie ponownie przegłosowane podczas drugiego czytania, zaplanowanego na wtorek. Fakt, że w pierwszym czytaniu przeszło jednogłośnie sprawia jednak, że mało kto ma złudzenia co do jego wyniku.

Źródło: San Francisco Chronicle Autor: WM

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108905 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]