Z kim szefostwo UE rozmawia o przyszłości Europy?

Aktualizacja: 2009-06-29 10:06 pm

Przedstawiciele trzynastu „niewyznaniowych organizacji filozoficznych” przybyli do Brukselii na spotkanie z José Manuelem Barroso i Hansem Gertem Poetteringiem, by – jak twierdzą – określić możliwości wpływu organizacji wolnomyślicielskich na umocnienie europejskich wartości.


Komunikat wydany po spotkaniu stwierdza, że José Manuel Barroso przyznał, że instytucje europejskie prowadzą regularny dialog zarówno z Kościołami, instytucjami wyznaniowymi jak i bezwyznaniowymi stowarzyszeniami filozoficznymi.

Natomiast przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że Unia Europejska jest wspólnotą wartości, których podstawą jest obrona ludzkiej godności. Docenił “dorobek wolnomyślicielski” podkreślając, że na kształt współczesnej myśli europejskiej wpłynęło zarówno dziedzictwo judeo-chrześcijańskie, jak też wkład humanistycznych organizacji bezwyznaniowych, powstałych w okresie Oświecenia.

Zdaniem Poetteringa, to z tego względu Unia Europejska przywiązuje duże znaczenie do utrzymywania regularnego dialogu z tymi grupami. Ma to być wspólne poszukiwanie fundamentu etycznego polityki europejskiej – stwierdził szef PE.

Według komunikatu prasowego brukselskie dyskusje były skoncentrowane na tym jak humanistyczna tradycja oświecenia może dopomóc w umocnieniu wartości europejskich w czasach kryzysu finansowego i gospodarczego.

Na piątkowe spotkanie z szefami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego stawiły się m.in. Federacja Humanistyczna, Stowarzyszenie Wolnej Myśli, belgijskie Centrum Akcji Laickiej, Hiszpańska Federacja na rzecz Praw Człowieka, brytyjskie Narodowe Stowarzyszenie Świeckie. Obecni też byli przedstawiciele masonerii z różnych krajów. Ze strony Komisji Europejskiej w spotkaniu uczestniczył też komisarz ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej, Louis Michel oraz komisarz ds. Edukacji, Kultury i Młodzieży Ján Figel.

AJ/KAI

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10878 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]