Łukaszenko nie chce do NATO ani do Rosji

Aktualizacja: 2019-07-4 11:04 am

Prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenko skomentował projekt nowelizacji prawa o obowiązkowej służbie wojskowej, tłumacząc konieczność jego zmiany uwarunkowaniami międzynarodowymi.

Rząd Białorusi przygotował projekt „zamiany ustaw o efektywnym funkcjonowaniu wojskowej organizacji państwa”. Znacząco ograniczył on możliwość odraczania poboru do wojska w państwie, gdzie zasadnicza służba wojskowa trwa 18 miesięcy w przypadku poborowych bez wyższego wykształcenia i 12 miesięcy dla poborowych, którzy ukończyli uczelnię wyższą. Projekt nowego prawa został już w trybie nagłym przegłosowany w białoruskim parlamencie 28 czerwca i wzbudził ożywioną dyskusję mediów i w społeczeństwie.

Na uroczystym posiedzeniu we wtorek, w przededniu Dnia Niepodległości Białorusi, prezydent tego państwa odniósł się do planowanych zmian w prawie. „Ojczyzny powinni bronić wszyscy. Wszyscy, zwłaszcza mężczyźni. Staliśmy się bezczelni do tego stopnia, że zaczęliśmy przekładać tę kwestię na kobiety. Na Białorusi tak nie powinno być! Kobieta powinna odpowiadać za swoje, a my powinniśmy zabezpieczać rodzinę i bronić ojczyzny, swoją rodzinę i swoją kobietę” – słowa Łukaszenki cytuje portal Tut.by.

Białoruski przywódca dostrzegł, że kwestia służby wojskowej stała się gorącym tematem debaty społecznej – „Rozwinęła się bujna polemika: jak będziemy służyć w armii. Czytaj – jak będziemy bronić swoją ziemię, swoją ojczyznę”. Podkreślając, że projekt nowej ustawy powstał w Ministerstwie Obrony zapewnił, że „prezydent nie postawi podpisu na żadnym dokumencie o którym myślicie jak o katastrofie”.

Łukaszenko dwuznacznie sugerował, że głównymi krytykującymi projekt ustawy o obowiązku wojskowym są zwolennicy opozycji, którzy „zachwycają się” suwerennością kraju. „Uprzedzałem was – suwerenność i niepodległość to rzeczy najdroższe, one kosztują bardzo drogo i nie tylko w sensie pieniężnym. I nasze społeczeństwo przyjęło na hura – będziemy suwerenni i niepodlegli. Szczególnie ci, którzy teraz wypisują. A kiedy pojawiła się kwestia obowiązku, ceny niepodległości, przynajmniej w kwestii obrony suwerenność wszyscy krzyknęli >>Nie!<<” – skomentował obecną debatę w społeczeństwie białoruski prezydent.

Łukaszenko mówiąc o dyskusji prowadzonej w internecie krytykował też tych, którzy chcą przerzucać obowiązek wojskowy na innych, samemu uważając się za przedstawicieli niejako odrębnej klasy, której przeznaczeniem jest nauka i wyjazd za granicę, a nie „wojować za ojczyznę”.

„Jakie są warianty oprócz tych zawartych, lub które będą zawarte w ustawie” – pytał białoruski przywódca. Odniósł się przy tym do uwarunkowań międzynarodowych. Mówił o NATO – „Jeśli my mocno poprosimy oni nam obiecają [obronę]. I ci którzy wypisują w internecie z lubością by to przyjęli. Wy chcecie takiego wariantu? Ja nie”.

Łukaszenko wspomniał w tym kontekście także o wschodnim sąsiedzie swojego państwa, Rosji – „My możemy poprosić, żeby oni nas bronili. Parasol nuklearny, broń hipersoniczna i tak dalej. Możemy poprosić i się dogadać”  – i pytał – „Chcecie [wejść] w skład Rosji, aby ona nas broniła. Nie. I ja nie chcę”. Dlatego, jak stwierdził Łukaszenko, trzecim wariantem dla Białorusinów jest bronić siebie własnymi siłami.

Apelował do swoich współobywateli o wyciąganie wniosków z historii, w tym z ostatniej wojny światowej – „Jeśli ktoś tutaj przyjdzie on nie będzie patrzył: to chłop, lekarz czy robotnik”. Jak uznał prezydent – „My dokładnie wiemy, że przyszłość Białorusi jest w zwartości i jedności narodowej. To największe osiągnięcie naszego państwa i najlepsze dziedzictwo, które zostawimy naszym dzieciom i wnukom”.

tut.by/kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=108716 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]