Żydzi cieszą się z wyboru Jaira Bolsonaro na Prezydenta Brazylii. „Jest prawdziwym przyjacielem Izraela”

Aktualizacja: 2018-10-30 11:08 am

Władze Izraela cieszą się tego, że Jair Bolsonaro został Prezydentem Brazylii. „Brazylijski Trump” zadeklarował przeniesienie ambasady Brazylii do Jerozolimy.

Premier Izraela Benjamin Netanyahu odbył w poniedziałek rozmowę z Bolsonaro. Pogratulował mu zwycięstwa w wyborach, a także wyraził przekonanie, że wybór Bolsonaro na nowego Prezydenta doprowadzi do przyjaźni między narodami brazylijskim i żydowskim oraz umocni wzajemne relacje obu krajów.

Netanyahu powiedział, że cieszy się z powodu zapowiedzi wizyty Prezydenta w Izraelu. Bolsonaro zadeklarował wcześniej, że Izrael będzie trzecim krajem po USA i Chile jaki zamierza odwiedzić.

https://twitter.com/IsraeliPM/status/1057036495004069890

W specjalnym oświadczeniu gratulacje złożył także marszałek Knessetu Yuli Edelstein, który nazwał Bolsonaro „prawdziwym przyjacielem Izraela”. Nawiązał tym samym do wizyty jaką Bolsonaro złożył dwa lata temu w Knessecie i spotkania między oboma politykami.

Minister Gospodarki Eli Cohen wyraził nadzieję, że wybór Bolsonaro doprowadzi do zwiększenia wymiany handlowej między Izraelem i Brazylią, a także otworzy nowy rozdział w relacjach między oboma krajami.

Bolsonaro zadeklarował, że przeniesie ambasadę Brazylii do Jerozolimy. Zapowiedział także likwidację ambasady Państwa Palestyńskiego w Brazylii. Rząd brazylijski ma przeanalizować jaki wpływ na relacje z krajami Arabskimi będzie miał taki ruch i czy wpłynie na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Jair Bolsonaro jest często nazywany „brazylijskim Trumpem” ze względu na sposób prowadzenia polityki. Podobnie jak Trump jest oskarżany o rasizm, seksizm oraz homofobię. I podobnie jak Trump ma bliskie relacje z Izraelem.

Źródło: Times of Israel

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=105045 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]