Rezygnacja z ustawy o IPN albo pogorszenie stosunków? Izraelska ambasador naciska na TK

Aktualizacja: 2018-04-20 9:28 am

Całe relacje polsko-izraelskie zależą od decyzji Trybunału, która ma zapaść – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Anna Azari. Izraelska ambasador w Warszawie przekonuje również, że goszczący niedawno w Polsce Re’uwen Riwlin nie oskarżył naszych rodaków o odpowiedzialność za Holokaust. Doniesienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Izraela złożyli narodowcy.

W opinii Azari słowa przypisywane Riwlinowi nie padły. Ambasador ubolewa z powodu ich powielenia i nagłośnienia sprawy. Swój udział w tym miał mieć jeden z tytułów prasowych. – Błędem był nagłówek artykułu w „The Times of Israel”, który potem zaczęły przytaczać inne media – stwierdza ambasador.

Jej zdaniem trwającą debatę historyczną na temat II wojny światowej zakłóciła ustawa o IPN. – Mam nadzieję, że mądrze podejdzie do niej Trybunał Konstytucyjny – mówi „Rzeczpospolitej” Anna Azari dodając, że w wielu sprawach funkcjonuje polsko-izraelskie porozumienie. – Trudno jednak o jakieś nowe, gdy obowiązuje ustawa o IPN. Dlatego czekamy na decyzję Trybunału – dodaje.

Całe relacje polsko-izraelskie zależą od decyzji Trybunału, która ma zapaść – przekonuje izraelska ambasador dodając, że relacje nie zostały zerwane, ale wstrzymano niektóre działania. – Dyplomaci z naszej ambasady, gdy są zapraszani na spotkanie w jakimś ministerstwie, to dwa razy się zastanawiają, czy iść – tłumaczy.

Źródło: rp.pl
MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-04-20)

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101225 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]