Podział zysków ze sprzedaży obrazu Pietera de Grebbera

Aktualizacja: 2008-04-25 11:47 am

Obraz holenderskiego mistrza Pietera de Grebbera, należący do zamordowanego przez nazistów w warszawskim getcie antykwariusza zostanie zlicytowany. Polski MSZ wywalczył ugodę dla spadkobierców "Portretu czytającego mężczyzny”.

źródło: TVN24
"Portretu czytającego mężczyzny” Pietera de Grebbera
 

Obraz Grebbera, który znajduje się w wydanym przez Ministerstwo Kultury katalogu zatytułowanym "Straty wojenne. Malarstwo obce" trafi pod młotek, a zyskiem podzielą się posiadacz obrazu z Łotwy i spadkobiercy zamordowanego antykwariusza.

Wojenna historia obrazu zaczyna się w 1942 roku. 21 lipca ordynator szpitala na ul. Smolnej profesor Franciszek Raszeja wchodzi z przepustką do getta, by operować znanego antykwariusza i marszanda sztuki Abe Gutnajera.

W międzyczasie do mieszkania wpadają dowodzeni przez esesmana uzbrojeni mężczyźni, w tym litewscy i łotewscy funkcjonariusze formacji policyjnych. Mordują wszystkich zastanych w mieszkaniu (w tym lekarza) i rabują "Portret czytającego mężczyzny".

Na 60 lat obraz znika, aż dwa lata temu pojawia się w katalogu Christie’s za śmieszną sumę 800-1200 funtów. Gdy do akcji wkracza firma poszukująca skradzionych dzieł sztuki i rozpoznaje dzieło Grebbera, obraz zostaje wycofany, a do akcji wkracza polskie MSZ.

MSZ broni praw spadkobiercow

Polscy dyplomaci, występujący w imieniu spadkobierców syna Abe Gutnajera zawierają ugodę. Na jej mocy, jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", strony (dzisiejszy posiadacz obrazu i spadkobiercy marszanda) podzielą się zyskiem pół na pół.

To pierwszy przypadek, kiedy MSZ reprezentował poszkodowanych pochodzenia niepolskiego. [podkreślenie – BIBUŁA]

Źródło : TVN24

Za: Rzeczpospolita | ika 25-04-2008, ostatnia aktualizacja 25-04-2008 16:38

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2032 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]