Aktualizacja strony została wstrzymana

David Irving wypuszczony z austriackiego więzienia

Sąd Najwyższy w Wiedniu zdecydował o warunkowym zwolnieniu brytyjskiego historyka Davida Irvinga. Decyzją sądu wydaną w środę, 20 grudnia 2006 roku, Irving został zwolniony warunkowo po odbyciu 13 miesięcy pozbawienia wolności z nałożonej kary 3 lat więzienia.

W jednodniowym procesie pokazowym 20 lutego 2006 roku, sąd wiedeński skazał 68-letniego Davida Irvinga za „zaprzeczanie Holokaustowi”. Prokurator zażądał kary 10 lat pozbawienia wolności. David Irving, który odwiedził Austrię celem wygłoszenia prelekcji dla studentów uniwersyteckich na temat rozmów Adolfa Eichmanna z żydowskimi przywódcami w Budapeszcie, został 11 listopada 2005 roku aresztowany przez austriacką policję Stapo (Stastspolizei). Decyzja o aresztowaniu Irvinga podjęta została 16 lat wcześniej, w październiku 1989 roku, i była reakcją na pisemny wniosek komunistycznej organizacji Dokumentationszentrum des Österreichischen Widerstands (Centrum Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu). Aresztowanie opierało się na obowiązujących w Austrii przepisach Verbotsgesetz z 1945 roku, zabraniających dyskusji na niektóre tematy dotyczące II Wojny Światowej. Prawo to, uściślone w 1992 roku, może być nałożone na „każdego kto zaprzecza, wysoce pomniejsza, popiera lub próbuje usprawiedliwić ludobójstwo Narodowego Socjalizmu lub innych przestępstw Narodowego Socjalizmu przeciwko ludzkości, poprzez słowo drukowane, środki przekazu lub inne media”.

Na krótko przed skazaniem przez sąd w Wiedniu za tzw. kłamstwo oświęcimskie, David Irving już 17 lutego br. przyznał, że „w świetle obowiązujących przepisów nie mam wyjścia jak przyznać się do winy”, jednakże kategorycznie podkreślił mówiąc: „Nie zgadzam się z zarzutem, iż jestem negacjonistą. Jest to plugawe oszczerstwo.” W rzeczystości, David Irving nigdy i nigdzie, również w kilkudziesięciu swoich książkach, nie negował cierpienia Żydów i innych narodów podczas II Wojny Światowej. Jednak tak jak inni historycy podważający oficjalną wersję historycznej interpretacji, odrzucał obowiązującą wykładnię Holokaustu, w tym przede wszystkim podważał: 1) Istnienie decyzji Hitlera dotyczącej masowego i zorganizowanego unicestwienia Żydów; 2) Istnienie komór gazowych i przez to eksterminację przy ich użyciu; 3) Oficjalną liczbę 6 milionów Żydów mających zginąć w wyniku Holokaustu. Te trzy sporne kwestie, na których zbudowana jest obowiązująca interpretacja wydarzeń znana jako Holokaust, nie posiadają żadnych wiarygodnych, a najczęściej żadnych dowodów – twierdził Irving.

Na rozprawie rozpatrującej przedterminowe zwolnienie, prokurator publiczny Marie-Luise Nittel ostrzegała, że Irving jest „jak idol, którego słowa budują prawicową scenę”. David Irving przyprowadzony był na rozprawę zakuty w kajdanki. Pierwszy wywiad Irvinga spodziewany jest dopiero po powrocie do Wielkiej Brytanii, gdzie oczekują go żona i córka, zdążył on jednak powiedzieć i zaapelować: „Wracam do Anglii. Czuję się cały i zdrowy, ale współczuję mojej rodzinie. Wzywam do akademickiego bojkotu aż do momentu gdy rządy Niemiec i Austrii zaprzestaną wsadzania historyków do więzień. Ja zostałem wsadzony na trzy lata za wyrażoną 17 lat wcześniej opinię.”

Organizacje, instytucje i osoby przyczyniające się do lansowania i bezwzględnego narzucania oficjalnej interpretacji wydarzeń II Wojny światowej oraz znane z aktywnej walki z wolnością słowa, ubolewają nad decyzją sądu wiedeńskiego. Dyrektor Centrum im. Szymona Wiesenthala w Izraelu, dr Efraim Zuroff powiedział, że decyzja sądu jest „najgorszym z możliwych odpowiedzi na zeszłotygodniową konfrencję zaprzeczającą Holokaustowi, która odbyła się w Teheranie, i będzie wzmacniała tych, którzy popierają te szalone idee.”

Wielu historyków z wielkim szacunkiem odnosi się do bogatego dorobku naukowego i popularyzatorskiego Davida Irvinga. Wynika to przede wszystkim z tego, że D. Irving jako jeden z nielicznych posługiwał się tylko i wyłącznie dokumentami, w przeciwieństwie do historyków głównego nurtu, którzy zamiast sięgać do źródeł, kopiują i bezkrytycznie cytują jeden drugiego. W czasie swej kilkudziesięcioletniej pracy, zgromadził on unikalne zbiory rękopisów, pamiętników i dokumentów z czasów wojny. W wyniku przegranego procesu wytoczonego o zniesławienie przeciwko prof. Deborah Lipstadt, sędzia Gray w dniu 11 kwietnia 2000 roku nałożył kary, które doprowadziły do tego, iż David Irving stracił mieszkanie w Londynie oraz skonfiskowano mu cały unikalny zbiór. W kuriozalnej decyzji, cały zbiór przekazany został w ręce oponenta ideologicznego – prof. Deborah Lipstadt. Szykanowany przez lata, Irving ostatecznie skazany został przez sąd wiedeński.

Warto przytoczyć opinię historyka prof. Pawła Wieczorkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego o D. Irvingu, zamieszczoną w wywiadzie dla ostatniego wydania pisma Templum Novum Nr 3 2006 r. str. 75:

„[David Irving] To najlepszy i najwybitnieszy znawca historii II wojny światowej. Badacz, dla którego miarodajne są źródła, a nie poglądy historiografii, opinie kolegów czy wrzask mediów. Człowiek któremu z racji ogromnych zasług: zebrania lub odtajniania i udostępniania kluczowych dokumentów III Rzeszy, czapką buty czyścić trzeba. Historyk tej miary ma prawo napisać i powiedzieć wszystko”.

Inni intelektualiści wypowiadają się podobnie:

„Brytyjski historyk David Irving, jest być może największym żyjącym autorytetem ery Nazizmu” Stephen Spender, New York Times Review of Books

„Takie postaci jak David Irving są niezastąpioną częścią rozwoju nauk historycznych, i nie wolno nam odrzucać ich punktu widzenia.” Profesor Gordon C. Craig, The New York Review of Books, 19 wrzesień 1996.

„Czy chcemy tego czy nie […] najbardziej znanymi historykami ery Nazizmu są dzisiaj [Daniel] Goldhagen i brytyjski pisarz David Irving” – Holocaust and Genocide Studies, vol. 11, no. 3 (Oxford University Press, w kooperacji z U.S. Holocaust Memorial Museum).

Po dzień dzisiejszy nagroda Davida Irvinga w wysokości $1000.00 ustanowiona w 1977 roku jest do odebrania przez każdego kto wskaże na jakikolwiek dokument stwierdzający, że „Hitler wiedział o Holokauście”.

 


David Irving podczas procesu 20 lutego 2006

 

David Irving na procesie o warunkowe zwolnienie – 20 grudnia 2006

Photos Source: AP

Oficjalna strona internetowa Davida Irvinga: Focal Point Publications

KOMENTARZ BIBUŁY: Radując się z możliwości spędzenia nadchodzących Świąt w gronie rodzinnym, życzymy panu Davidowi Irvingowi zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz Błogosławieństwa Bożego i wytrwałości w walce z przebiegłymi siłami zła.

 


 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 


 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content