Siły powietrzne USA modernizują bombowce B-52

W ramach modernizacji floty powietrznej ogłoszono o zainstalowaniu na bombcach B-52 nowej tzw. pomocniczej jednostki napędowej (APU), produkcji firmy Honeywell.

APU będą zintegrowane z pomocniczym systemem rozruchowym (ASAU) samolotu, które uruchomią w ten sposób silniki odrzutowe.

Dotychczas samoloty Boeing B-52 Superfortress polegały na urządzeniach naziemnych, które uruchamiały silniki samolotów. W skrajnych i awaryjnych przypadkach, np. przy starcie z nieprzygotowanych odpowiednio lotnisk, można obecnie użyć materiałów wybuchowych, które uruchamiają jeden z silników, poprzez który włączano pozostałych 7 silników. Udoskonalony sposób uruchamiania silników polepszy dyspozycyjność samolotów i powiększy możliwości ofensywnego użycia bombowców w różnych regionach świata.

Boeing B-52 Stratofortress (określana po polsku jako “Latająca Forteca”), to amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu. Oblatany w 1952 roku, stosowany był bojowo między innymi w wojnie wietnamskiej i pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej. Samolot może przenosić ładunki broni o masie do 32 ton, a zasięg operacyjny wynosi ponad 14 tysięcy kilometrów. Samolot może przenosić zarówno broń jądrową, jak i konwencjonalną, w tym precyzyjne pociski samosterujące.

Amerykańskie siły powietrzne USAF dysponują 58 bombowcami B-52H. Ich eksploatacja przewidywana jest do 2050 roku, a więc przez ponad 100 lat.

 

B-52 docierają do Europy

 

 

Przeloty B-52 na Radomiem