USA nie są w stanie zastąpić importowanego z Rosji uranu

W czasie szaleńczej walki polityczno-militarnej przeciwko Rosji, władze Stanów Zjednoczonych gotowe są nawet na doprowadzenie do katastrofy.

Jak ostrzegła Kathryn Huff, asystent sekretarza energii (Assistant Secretary of Energy), Stany Zjednoczone powinny ponownie rozważyć zapowiedź decyzji o nałożeniu kolejnych sankcji, tym razem na rosyjski uran.

Na całym świecie nie ma wystarczającej zdolności, aby zastąpić tę lukę z zaufanych źródel” – powiedziała Kathryn Huff.

W przypadku nałożenia zakazu importu, USA nie będą w stanie zastąpić uranu sprowadzanego z Rosji, co będzie wiązało się z zagrożeniem bezpieczeeństwa energetycznego i bezpieczeństwa narodowego.

Pomimo dotychczasowych sankcji i politycznej retoryki, Rosja dalej dostarcza około 16,5% niskowzbogaconego uranu i ponad 23% wzbogaconego uranu, dla amerykańskich elektrowni jądrowych oraz nawet dla potrzeb militarnych.

Mamy największą flotę jądrową na świecie, a obecnie nie mamy możliwości zapewnienia paliwa dla wszystkich naszych reaktorów” – powiedziała asystent sekretarza energii.

USA zwiększa wydobycie krajowe uranu ale cały czas jest w dużym stopniu uzależnione od importu wzbogaconego uranu z Rosji. Krajowe zwiększenie zdolności wzbogacania jest przedsięwzięciem długofalowym, tym bardziej że Stany Zjednoczone mają tylko jeden komercyjny kompleks (poza militarnymi) przystosowany do tego celu. Na dodatek, prowadzony jest on przez zagraniczne, brytyjsko-niemiecko-holenderskie konsorcjum.