Kolejna operacja wszczepienia pacjentowi implantu do mózgu

W centrum medycznym Mount Sinai West w Nowym Jorku, 6 lipca br. lekarze wprowadzili półtoracalowy implant do mózgu pacjenta.

Implant, składający się z przewodów i elektrod, sięga naczyń krwionośnych w mózgu pacjenta, który zdiagnozowany został z tzw. stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).

Zadaniem implantu jest stworzenie możliwości przywrócenia pacjentowi sposobu komunikowania się ze światem zewnętrznym, poprzez komputer – pacjent swoimi myślami ma sterować komputerem i np. będzie mógł tworzyć emaile czy surfować po internecie.

Stojąca za technologią firma Synchron jest konkurentem znanej firmy Neuralink, będącej własnością najbogatszego człowieka świata, Elona Muska.

Do tej pory wszczepiono podobne implanty czterem pacjentom w Australii i mogą oni jedynie swoimi myślami sterować komputerem i wysyłać informacje poprzez aplikację WhatsApp czy też zamawiać zakupy online.

Jak każda technologia, również i ta może zostać użyta do niecnych celów i jest tylko kwestią czasu kiedy pojawi się takie zastosowanie. Poprzez wszczepiane implanty będzie można nie tylko pomóc niektórym osobom, lecz także stworzyć obszerny program wszczepiania czipów (np. więźniom czy osobom niepodporządkowującym się władzy) i sterować myślami człowieka i jego zachowaniem.