Aktualizacja strony została wstrzymana

Sąd w Pennsylvanii: Nie wolno czytać Biblii dzieciom w przedszkolu

Sąd Apelacyjny w Filadelfii wydał 1 czerwca br. orzeczenie podtrzymujące wydany przez sąd niższej instancji zakaz czytania Biblii w przedszkolu.

Spór wybuchł w październiku 2004 roku kiedy to podczas zajęć w klasie przygotowaczej szkoły Culbertson Elementary School na przedmieściach Filadelfii, rodzice czytali całej klasie ulubione przez swoje dzieci opowiadania. Wspominały one o wydarzeniach rodzinnych, zwierzątkach domowych, a nawet nawiązywały do kościołów, jednak gdy matka jednego z uczniów zechciała odczytać fragmenty Biblii, ulubionej przez jej syna książki, zabroniono jej tego.

Sprawa znalazła się w sądzie, między innymi dzięki The Rutherford Institute, instytutowi broniącemu praw do wyznawania religii i wolności wypowiedzi oraz stojącemu na straży Pierwszej Poprawki do Konstytucji, a także prawnika pracującego pro bono, Jason Gosselin.

W uzasadnieniu decyzji 3-osobowego składu sędziowskiego, orzekającego stosunkiem głosów 2-1, sędzia Anthony J. Scirica napisał, że „Rodzice dzieci uczęszczających do klas przygotowawczych szkół publicznych powinni spodziewać się, że ich dzieci nie będą zainteresowane książkami dla dorosłych o treści religijnej.”

Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem matki chłopca, pani Donny Kay Bush, która twierdziła, że uczniom czytane były opowiadania o świętach Paschy, Bożego Narodzenia, a także o innych świętach, lecz stwierdził, iż istnieje „zasadnicza różnica” pomiędzy rozpoznawaniem tych świąt a czytaniem Biblii.

Adwokat wydziału edukacji stanu Pennsylvania powiedział, że przedstawiciele wydziałów szkolnictwa zmuszeni są podejmować podobne decyzje „niemal codziennie”.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Philly | http://www.philly.com/philly/wires/ap/news/state/pennsylvania/20090601_ap_judgesnobibleatpakindergartenshowandtell.html

Skip to content