Wielka Brytania: Matka i ojciec – to już oficjalnie dyskryminacja

Aktualizacja: 2017-11-21 11:24 am

Słowa „matka” i „ojciec” mogą być dyskryminujące – uważa brytyjski urząd zajmujący się rozstrzyganiem sporów prawnych między szkołami a innymi podmiotami publicznymi. Do wystrzegania się tych określeń będą zmuszone teraz nawet placówki katolickie.

Agencja Edukacji Katolickiej (CES), organ episkopatu Wielkiej Brytanii zarządzający szkołami katolickimi, będzie prosić poszczególne placówki o unikanie terminów „matka” i „ojciec”, które mogą być uznane za dyskryminujące. To efekt orzeczenia urzędu zajmującego się sporami prawnymi w obszarze szkolnictwa (ang. Office of the Schools Adjudicator, OSA).

CES zgadza się wprawdzie na to, by  ostatecznie to biskup miał prawo zdecydować o prawie bądź jego braku do używania słów „matka” i „ojciec” w szkołach katolickich jego diecezji, ale pożądana jest jednolitość.

OSA zajęła się sprawą po skardze złożonej przez jednego z prawnych opiekunów dziecka przeciwko katolickiej szkole podstawowej Ducha Świętego w podlondyńskim Wandsworth. W ocenie tegoż mężczyzny, słowa „matka” i „ojciec” mogą być dyskryminujące wobec opiekunów homoseksualnych, żyjących w separacji lub też dalszej rodziny wychowującej dziecko.

Jak podaje ,,The Sunday Times’’, wiele katolickich szkół używa już określeń: „rodzic 1” i „rodzic 2”.

Rzecznik CES podkreśliła, że organizacja oczekuje wcielenia w życie nowych wytycznych przez wszystkie szkoły. Obecnie wraz z diecezjami oraz OSA pracuje nad stworzeniem „certyfikatu katolickiej praktyki”, który położy podwaliny pod używanie jednolitych form określania wychowawców uczniów we wszystkich szkołach.

Źródło: catholicherald.co.uk

Pach

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=98249 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]