- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II

„Decyzją francuskiej Rady Stanu krzyż znajdujący się na pomniku św. Jana Pawła II w miejscowości Ploermel musi zostać usunięty, ponieważ narusza zasady konstytucyjnego rozdziału Kościoła od państwa”, informuje portal leparisien.fr.

Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II

źródło: twitter.com / Pont dArcole

Zdaniem przedstawicieli Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, krzyż wieńczący monument Jana Pawła II narusza przepisy z 1905 roku. Na mocy orzeczonego wyroku gmina Ploermel ma pół roku na usunięcie symbolu.

„Ponieważ krzyż to znak religijny lub godło w rozumieniu art. 28 ustawy z 9 grudnia 1905 r., jego obecność w miejscu publicznym jest sprzeczna z prawem” – napisano w oświadczeniu Rady Stanu.

Zwolennicy rozdziału Kościoła od państwa mieli również wątpliwości co do samego pomnika Jana Pawła II. Ich zdaniem monument przedstawiający papieża-Polaka ze złożonymi do modlitwy dłońmi również może naruszać zapisy w ustawie sprzed ponad 110 lat. Rada Stanu nie dała się przekonać podnoszonym przez nich „argumentom” i nie zgodziła się na demontaż pomnika świętego.

Usunięcie krzyża z pomnika to nie wszystko. Zgodnie z orzeczeniem, gmina będzie też musiała zapłacić skarżącym 3 tys. euro.

Źródło: niezalezna.pl

TK