- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Wpływowy rabin wzywa: Kupujcie tylko u Żydów!

Izraelski, ultra-ortodoksyjny rabin Yaakov Yosef orzekł i wezwał Żydów do kupowania i zawierania kontraktów biznesowych tylko z religijnymi Żydami, starając się unikać biznesów z nie-Żydami a nawet z Żydami niereligijnymi.

Yaakov Yosef jest jednym z  najbardziej radykalnych przywódców religijnych oraz znaczącym politykiem izraelskim. Jest synem znanego rabina i duchowego przywódcy partii Shas, rabina Ovadia Yosef. Rabin Yaakov Yosef należy też do ruchu mesjanistycznego i w 1998 roku podpisał on orzeczenie, mające mieć moc prawa żydowskiego (Halacha), stwierdzające iż zmarły w 1994 roku na Brooklynie rabin Menachem Mendel Schneerson, był Mesjaszem.

Wydane w tym tygodniu oświadczenie rabina Yosef mówi, że “Jeśli masz przed sobą dwa sklepy – jeden będący własnością Żyda, a drugi będący własnością nie-Żyda (lub Żyda, który zachowuje się jak goj) – twoim obowiązkiem jest kupowanie u bogobojnego Żyda.” Zgodnie z talmudycznym rozumowaniem, rabin Yosef wyliczył jednak, że “bogobojny Żyd” może dokonywać zakupów u nie-Żyda, jeśli różnica w oferowanej cenie jest większa niż 16,6%.

Rabin Yosef wsławił się wcześniejszymi wezwaniami do Żydów w Izraelu o niezatrudnianie Arabów.


ZOB. RÓWNIEŻ: