- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Kolumbia: homoślub trzech „tęczowych”! Samcołożnicy chcą legalizacji poligamii

Zwykłe „małżeństwa” homoseksualne to już przeszłość. Teraz nadchodzi czas na walkę o legalizację… „tęczowej” poligamii. Ruch LGBT ma za sobą pierwszy sukces. Trzech mężczyzn w Kolumbii zawarło właśnie formalny związek.

To pierwsza tego typu sytuacja w Kolumbii, gdzie „małżeństwa” homoseksualne zalegalizowano dopiero w kwietniu ubiegłego roku.  Victor Hugo Prada, John Alejandro Rodriguez i Manuel Jose Bermudez zawarli kilka dni temu formalny związek, co nagłośniły media w całym kraju.

Chcieliśmy uprawomocnić nasze gospodarstwo domowe i nasze prawa, bo nie mieliśmy jako rodzina solidnej bazy – powiedział Prada w rozmowie z kolumbijską telewizją. – Teraz jesteśmy rodziną, poliamoryczną rodziną. To pierwszy taki przypadek w Kolumbii – dodał.

Jak argumentuje kolumbijski prawnik i homoaktywista German Rincon Perfetti, legalizacja takiego związku to po prostu uznanie rzeczywistości. W jego ocenie w Kolumbii jest bardzo wiele „poliamorycznych” związków jednopłciowych. – To akceptacja faktu istnienia innego rodzaju rodziny – powiedział mediom komentujący sprawę Perfetti.

Na mocy decyzji sądu konstytucyjnego z kwietnia 2016 roku, Kolumbia stała się czwartym państwem Ameryki Południowej legalizującym homomałżeństwa. Wcześniej zrobiły to Argentyna, Brazylia i Urugwaj. Związki cywilne homoseksualiści mogli zawierać wprawdzie już wcześniej, co jednak z powodów natury symbolicznej ich nie zadowalało. Samcołożnicy w Kolumbii mogą też adoptować dzieci. Nie wiadomo, czy trzech „nowożeńców” myśli o takim kroku.

Pierwotnie z Pradą, Rodriguezem i Bermudezem mieszkał jeszcze czwarty homoseksualista. W 2015 roku zmarł jednak na raka. Prawdopodobnie to doświadczenie skłoniło pozostałych do decyzji o formalizacji związku, bo, jak tłumaczyli mediom, chcieli zapewnić sobie wzajemnie prawo do dziedziczenia.

Źródło: telegraph.co.uk, dailymail.co.uk

Pach